Sıraseki (Adana) sahasında sismik yansıma yöntemi ile hidrokarbon araştırılmasında sismik veri toplama ve parametre seçimi
Siraseki (Adana) area seismic reflection seismic data acquisition and parameter selection method for hydrocarbon investigation
- Tez No: 285271
- Danışmanlar: DR. HATİCE KARAKILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Adana'nın 16 km güneyinde yer alan Sıraseki bölgesi çalışma alanını oluşturmaktadır. Sıraseki çalışma alanında hidrokarbon arama amaçlı yapılan sismik yansıma veri toplama çalışmasında, kayıt parametrelerini seçmeden önce, uygulanacak parametreleri etkileyen faktörler belirlenmiştir. Belirlenen faktörleri dikkate alarak seçilecek olan parametreler daha kaliteli veriler elde edilmesini sağlamıştır. Yanlış parametre seçimi yanlış yoruma neden olmakta ve bunun sonucunda arazide açılacak olan petrol kuyusu veya kuyuların maliyeti oldukça yüksek olacaktır. Bu yüzden eldeki tüm jeolojik ve jeofizik verileri kullanarak önerilen sismik programın doğru yoruma katkısı büyük olacaktır.Bu çalışma aynı zamanda Adana Havzası içerisinde Miyosen yaşlı istiflerin yeraltı jeolojisi özelliklerinin, kuyu verileri, kuyu logları ve sismik kesitler yardımıyla incelenmesini ve yapısal özelliklerinin belirlenmesini içermektedir. Bunun içinde araştırma sahasında toplam 15 adet sismik profil alınmıştır. Çalışma sahasında 6 adet de sondaj kuyusu bulunmaktadır. Bu kuyulardan bazılarına ait kuyu logu verileride yoruma katkı sağlamıştır. Yorumlanan sismik kesitlerde tabaka sınırları ve faylar tespit edilmiştir. Adana Havzasında Kuzgun ve Handere formasyonlarına ait kumtaşı birimleri ikinci derecede hazne kaya olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Sıraseki region which takes part in 16 km South of Adana is comprise of study area. Study of seismic reflection data collection at Sıraseki study area had been made for search hydrocarbon, the factors which will effect the implementation parameters had been determined before choosing the parameters of record. Parameters which will be choosed by paying attention to determined factors, enable acquiring data with more quality. Wrong parameter selection leads wrong interpretations and thus cost of the oil wells will be incredidly high. Therefore contribution to the correct interpretation will be great when all geological and geophysical data used in proposed seismic program.This study also includes underground geological features of the Miocene sediments in the Adana Basin, surveys for well data and examination by the help of well logs, seismic sections and designating of structural properties. In this research 15 seismic profile had been taken in the study field. There are 6 drilling wells in the study area. Some of the drilling wells of the situated well logs contributes to the interpretation. Layer boundaries and faults have been identified at interpreted seismic sections. Sandstone units that are belonged to Kuzgun and Handere formations of Adana Basin has been considered as seconde-degree reservoir rock. It has been considered as seconde-degree reservoir that sandstone units are belonged to Kuzgun and Handere formations in Adana Basin.