Üniversite yerleşkelerinde mekansal kimlik algılaması: Çukurova Üniversitesi Yerleşkesi örneği
University campuses detection of spatial identity: The case study of Çukurova University Campus
- Tez No: 285272
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK ALTUNKASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kent kimliği; kent imgesini etkileyen, her kentte farklı ölçek ve yorumlarla özgün nitelikler taşıyan, fiziksel, sosyal, kültürel, tarihsel ve kent işlevlerinin yarattığı etkenlerle biçimlenen, kent toplumu ve onun yaşam biçimince oluşturulan, sürekli gelişen ve sürdürülebilir kent kavramını yaşatan, geçmişten geleceğe uzanan büyük bir sürecin ortaya çıkardığı kavramsallık yüklü bütünlüktür.Üniversite yerleşkeleri, işlevleri nedeniyle kent olgusundan ayrılabilen nitelikler içermekle birlikte, kentin bir parçasıdır ve kentin kimliğini oluşturan etkenlerin belirleyiciliğiyle biçim kazanır. Bu bağlamda üniversite yerleşkeleri kent kimliğini yansıtan bir öge olduğu kadar, kente kimlik kazandırabilecek bir işleve de sahiptir.Üniversite yerleşkeleri yaşayan bir bütündür ve kentte olduğu gibi yapılar, açık alanlar ve yeşil alanları içerir. Doğal olarak, yapılar (binalar) ve çevrelerinin kullanıcılara sunduğu olanakların, fiziksel temelli gereksinimleri giderebilmesi yanında; imge, kimlik, anlam gibi tinsel ve kavramsal temelli gereksinimleri de karşılayabilmesi amaçlanır. Bu nedenle, üniversite yerleşkelerindeki eğitim, yönetim ve sosyal dokunun tasarlanması aşamasında imge, kimlik ve anlam oluşturmanın temelleri üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Çünkü yerleşkenin insanları (çalışanlar, öğrenciler, doğrudan/dolaylı bağlantısı olanlar, ziyaretçiler) bulundukları alan ve mekanlara olumlu değerler yüklüyor, bu alan ve mekanları benimseyip ve onlara bağlanıp çeşitli özverilerde bulunuyorlarsa yerleşke bir anlam kazanmaktadır.Bu bağlamda çalışmada Çukurova Üniversitesi yerleşkesi örneğinde kimlik, imge ve anlamın irdelenmesi ve kimlik ögelerinin kullanıcılar tarafından nasıl algılandığının ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban identity is the integrity of a great process that revealed a cognition, affect the image of the city, bear unique attributes by means of different scale and interpretation in every city, be shaped by factors created by physical, social, cultural, historical and urban functions, be formed by urban society and its life format, constantly evolving and preserve sustainable urban concept extending from past to future.University campuses are the part of the city although they include attributes that can be separated from urban phenomenon by their functions, and factors compose the identity of the urban. In this context, as well as university campuses are elements that reflects the identity of urban, also they have functions which can bring identity to urban.University campuses as a living whole that include buildings, open spaces and green areas like a city. Naturally, beside facilities offer to resolve the physical based requirements for users by buildings and their environments, it is aimed to resolve requirements as spiritual and conceptual based image, identity and meaning. Therefore, it is important to stay on creating the base of the image, identity and meaning in the design process of training, management and social tissue in university campuses. Because of people who uses campus (employees, students, direct/indirect connection ones, visitors) attaches positive values to the space (campus space obtain meanings) - by the way of.In this context, it is aimed to prove the investigation of identity, image and meaning and how identity elements are meant by users on the sample of Çukurova University campus.