Bursa, Mudanya, Başmelekler Kilisesi'nin restorasyona yönelik restitüsyon önerisi
The restitution studie oriented to restoration of the church of archangels at Bursa, Mudanya
  1. Tez No: 285296
  2. Yazar: LALEZAR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez, Bursa ili Mudanya ilçesinde bulunan 8.yy ait Ortodoks kilisesi olan Başmelekler Kilisesi'ni konu almaktadır. Çalışmanın amacı, tarihsel ve kültürel bir değere sahip olan kilisenin; bugünkü durumunu analitik incelemeler ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyon önerileri ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve restorasyona yönelik veri teşkil edecek biligiler sağlamaktır. Çalışma kapsamında, Başmelekler Kilisesi'ni belgeleyen rölöve ve tanımlama, çevresel analizler, karşılaştırmalı çalışma ve yapının özgün durumunu gösteren restitüsyon projelerini içermektedir. Geliştirilecek restorasyon önerileri için kilisenin gelecek kuşaklara aktarılması yönünde bilimsel açıdan ilk önemli adım bu tez ile atılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of the thesis is to investigate an orthodox Church called as the Church of Archangels located at Mudanya, Bursa, which was dated to 8th Century. The aim of this thesis is to document the actual status of the Church by analytical analysis and evaluations and to state the original structure together with restitution proposals, also to provide restoration oriented informations. This study also concerns, to define the building survey of the Church of Archangels, environmental analysis, comparative study and shows the restitution projects for original state of the church. By this study, the first academic step has been realised for the future restoration proposals, to transfer the investigations and knowledge about the church to the next generations.