Bazı Juniperus türlerinden uçucu yağların ekstraksiyonu ve bunların biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Extraction of volatile oil from some Juniperus species and the investigation of their biological activities
- Tez No: 285323
- Danışmanlar: PROF. DR. MEYSUN İ. ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Juniperus L. (Cupressaceae) dünyada Kuzey Yarımküre boyunca yayılan ve yaklaşık 70 türden oluşan bir türdür. Türkiye' de bu türlerden sadece 8 tanesi doğal olarak mevcuttur. Bu çalışmada Aladağ Pos Ormanlarından toplanan Juniperus drupacea Lab. Juniperus excelsa M. Bieb. ssp excelsa ve Juniperus oxycedrus ssp oxycedrus meyvelerininden su buharı destilasyonu ile uçucu yağların extraksiyonu gerçekleştirildi. GC-MS analiz sonuçları sedrol' ün J. excelsa uçucu yağının başlıca bileşeni iken Totarol ve ?-pinen' in J. drupacea L. meyve yağının ve ?-pinen ve limonen' in J. oxycedrus ssp. oxycedrus meyve yağının başlıca bileşenleri olduğunu gösterdi. Bu çalışmaya ek olarak, bu meyvelerinin oda sıcaklığında su, metanol, diklorometan ve siklohegzan ekstraksiyonları ve metanol ile Soxhlet ekstraksiyonları da gerçekleştirildi. Tüm uçucu yağ ve ekstraktların antikrobiyal ve antifungisidal aktivite test sonuçları J. drupacea CH2Cl2 ve siklohegzan ekstraktlarının altı bakteri ve iki maya türünün neredeyse tümüne karşı güçlü bir etkiye sahipken diğer ekstraktların verilen konsantrasyonlarda az bir etkiye veya dikkate değer bir etkiye sahip olmadıklarını gösterdi. Bu çalışmada, sırasıyla J. drupacea ve J.oxycedrus uçucu yağında, bilinen diğer bileşiklere ek olarak iki yeni bileşik, 1,2-dimetilindol ve Leden alkol tespit edildi. Bununla birlikte, bu iki yeni bileşik daha önce bildirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Juniperus L. (Cupressaceae) is a genus spreaded throughout the Northern Hemishere in the world and consists of approximately 70 species. Only eight of these species are naturally present in Turkey. In this study, the extraction of volatile oil from the berries of Juniperus drupacea Lab. Juniperus excelsa M. Bieb. ssp excelsa and Juniperus oxycedrus L. ssp oxycedrus, collected from Aladağ Pos Forests,Turkey, was carried out by steam distillation. GC-MS analysis results of these oil showed that Totarol and ?- pinene were major compounds in the J. drupacea berry oil, ?- pinene and limonen were major compounds in the J. oxycedrus berry oil while cedrol was main compound of J. excelsa oil. In addition to this study, water, MeOH, CH2Cl2 and cyclohexane extraction of these berries at room temparature and Soxhlet extractions with MeOH were also carried out. The antibacterial and antifungicidal activity test results of all volatile oil and extracts against six bacteria and two yeast strains have demonstrated that CH2Cl2 and cyclohexane extracts of J. drupacea have a strong activity on almost all microorganisms used while the other extracts had slight or nonsignificant effects. In this work, two new compounds, 1,2-dimethylindole and leden alcohol was detected in the J. drupacea and J. oxycedrus volatile oil respectively in addition to other known compounds. However,these two compounds were not reported previously.