Disodyum tetraborat üretiminde kullanılacak bir fırının tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of a furnace for the production of disodium tetraborate
  1. Tez No: 184578
  2. Yazar: ERTAN YEKSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ivDİSODYUM TETRABORAT ÜRETİMİNDE KULLANILACAKBİR FIRININ TASARIMI VE İMALATI(Yüksek Lisans Tezi)Ertan YEKSANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu tezde, disodyum tetraborat üretmek amacıyla bir prototip fırıntasarlanmış ve imalatı Eti Maden İşletmeleri Kırka Bor İşletmeMüdürlüğü'nde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, toz atomizasyon yönteminedayalı yeni geliştirilen ürün işleme ünitesi tasarlanmış ve imaledilmiştir. İmalat işlemlerinden sonra bir seri deney yapılarak disodyumtetraborat üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, ağırlıkça % 68,24B2O3 ve % 30,38 Na2O içeriğine sahip disodyum tetra borat (Na2B4O7)elde edilmiştir. Ancak, toz atomizasyon yöntemiyle ürün işlemesindeistenilen tane büyüklüğünde yapı elde edilememiştir.Bilim Kodu : 914.1.089Anahtar Kelimeler : Disodyum tetraborat, toz atomizasyon yöntemi, fırıntasarımıSayfa Adedi : 58Tez Yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Atilla BIYIKOĞLU
Özet (Çeviri)
vDESIGN AND MANUFACTURE OF A FURNACEFOR THE PRODUCTION OF DISODIUM TETRABORATE(M.Sc. Thesis)Ertan YEKSANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, a prototype furnace for the production of disodiumtetraborate is designed and manufactured at Eti Mine Works KırkaBorax Managing Administration. In addition, a new developed productprocessing unit based on the method of powder atomization isdesigned and manufactured. After manufacturing works, a set ofexperiments is performed and disodium tetraborate is produced. As aresult, disodium tetraborate (Na2B4 O7) is obtained including thefollowing constituents as mass percentages; % 68,24 B2 O3 and % 30,38Na2O. But, required grain size can not be obtained by the method ofpowder atomization for product processingScience Code : 914.1.089Key Words : Disodium tetraborate, powder atomization, furnacedesignPage Number : 58Adviser : Asst. Prof. Dr. Atilla BIYIKOĞLU