Atkı örmeciliğinde presser-foot(baskı ayağı) kullanımının çeşitli rib kumaş boyutlarına etkisi
- Tez No: 28534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
- 150 - ÖSET örme kumarlarda zamanla meydana gelen boyut değişiminin yarattığı sorunlar, araştırmacıları değişik çözümler bulmaya yöneltmiştir. Bunlardan biri de örme işlemi sırasında kumaşı alttan çekerek gerilimine neden olan konvansiyonel çekim sistemi yerine » bir tel yardımıyla sadece örme bölgesindeki örgünün aşağıya doğru bastırıldığı“presser-foot (baskı ayağı)”yöntemidir. Ayrıca örmeye katılan iğne sayısını değiştirerek, kumaş enini daraltıp genişletmek de mümkün olmuştur. Ancak Piyasanın konvansiyonel çekim sistemi ile örülmüş kumaş boyutlarına alışık olması nedeniyle, bu sistemin kullanımı yaygınlaşamamıştır. Bu çalışmada Presser-foot mekanizması ile örülen örgülerin boyutları hakkında geniş bir araştırma yapılması amaçlanmış ve imal ettirilen bir presser-foot mekanizması kullanılarak örülen 16 çeşit rib örgünün boyutları incelenmiştir, örme kumaşların boyutsal özelliklerine iplik cinsinin etkisini görebilmek için, birbirleri ile hemen hemen aynı numarada yün > akrilik ve Pamuk iplikleri kullanılmıştır, örme sanayiinde kullanımı giderek artan OE-rotor pamuk ipliklerinden örülen rib kumaşların boyutsal özellikleri hakkında henüz bir çalışma yapılmadığı için, araştırmaya OE-rotor iplik eğirme yöntemi ile hazırlanmış pamuk ipliği de dahil ediImiştir.Literatür incelemesi sonucu eksikliği görüldüğünden aynı rib örgüler » Open-etld rotor pamuk ipliğinden konvansiyonel çekim sistemiyle de örülmüştür. Beş değişik sıklık değerinde örülen numunelere kuru ve yaş relaksasyon ile yıkama işlemleri uygulanmıştır. Her relaksasyan aşamasında » ilmek boyutlarını belirleyecek ölçümler yapılmıştır. ölçümler sonucunda ilmek yüksekliği ile ilmek iplik uzunluğu ve ilmek genişliği ile ilmek iplik uzunluğu arasında istatistiksel ilişkiler aranmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir: a > İlmek yüksekliği ipin elde edilen sonuçlar 1. iplik cinsi ne olursa olsun hem presser-foot mekanizması hem de konvansiyonel çekim sistemi ile örülen rib örgülerde» ilmek ipiikuzunluğu ilmek yüksekliğini etkileyen en- 151 - önemli faktördür. Her iplik cinsi ve relaksasyon durumu için ilmek yüksekliği ile ilmek iplik uzunluğu arasında doğrusal ilişki vardır. Yazar'in (36) daha önceki bir çalışmasında > konvansiyonel çekim sistemiyle örülen bütün rib örgülerin ilmek yüksekliği ile ilmek iplik uzunluğu arasında yüksek korelasyon katsayısına sahiP tek bir regresyon denklemi elde edilmişti. Presser foot mekanizması ile örülen rib örgüler için böyle bir genelleme mümkün değildir. S. Yapılan t testi * Presser-foot mekanizması ile örülen numuneler için ilmek yüksekliği ile ilmek iplik uzunluğu arasındaki regresyon denklemindeki regresyon sabitinin (Aç) ihmal edilebileceğini göstermiştir. Yazar'ın daha önceki çalışmasında (36) ise konvansiyonel sistemle örülen bütün rib örgüler için bu sabitin önemli seviyede olduğu belirtilmişti. 3.Bütün iplik malzemeleri için presser-foot mekanizması ile örülen örgülerin kumaş boyu yönünde boyut değişimi, konvansiyonel çekim sistemi ile örülenlerden her zaman daha azdır. 4.Seçilen sıklık değerleri için konvansiyonel çekim sistemi ile örülen tüm numunelerde > relaksasyon ilerledikçe örgü boyunda kısalma meydana gelmektedir. Bu da kumaşın, örme işlemi sırasında uygulanan gerilmenin etkisinden zamanla kurtulmaya çalıştığını göstermektedir. Yün ve akrilikten örülen numunelerde ise genellikle örgü boyunun artması yönünde boyut değişimi görülür.Pamukla örülen örgülerde boyut değişimi örgü türüne göre değiştiğinden genel birşey söylemek mümkün deği id ir. 5.Kumaşın uzunluğu yönünde meydana gelen boyut değişimi iplik çeşidine göre incelendiğinde hem konvansiyonel çekim.> hem de presser-foot sisteminde en az boyut değişimi yün ve akrilikte, en fazla boyut değişimi ise pamukta görülmektedir. 6.OE-rotor ve ring iplik eğirme yöntemleriyle hazırlanmış ipliklerden Presser-foot mekanizmasıyla örülen rib örgülerin boyuna yöndeki boyut değişimleri çoğu rib örgüde hemen hemen aynıdır. 7.Konvansiyonel çekim sistemi ile ring ipliklerinden örülen numunelerin boyuna yönde boyut değişimi > OE-rotor Pamuk ipliklerinden örülen numunelerin boyut değişiminden daima daha fazladır. Bu sonuç ; OE-rotor iplik eğirme yönteminde ipliğin daha az gerilmeye maruz kalmasının > bu- 152 - iplikten örülen kumaş özelliklerini de olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. b ) îlmek genişliği için elde edilen sonuçlar 1. Konvansiyonel çekim ve presser-foot ile örülen bütün rib örgülerin her relaksasyon durumu için ilmek genişli¬ ği » ilmek iplik uzunluğu ile artmaktadır. Ancak ilmek geniş¬ liği relaksasyon durumundan başka örgü türüne de bağlıdır. 2.Bütün iplik çeşitleri için ilmek genişliği ile ilmek iplik uzunluğu arasındaki ilişkiyi veren doğrunun, ilmek genişliği ekseni ile yaptığı kesişme oldukça önemlidir. 3.Genellikle yün iplikten presser-foot ile örülen numunelerin boyut değişimi» konvansiyonel çekimle örülenlerden genellikle daha azdır. ^. Akrilik iplikten örülen numunelerin boyut değişimi yün ve Pamuktan örülenlere göre daha azdır, özellikle normal sıklıktaki örgülerin boyut değişimi çok düşüktür. Çekim yöntemlerinin farklı olması boyut değişimini fazla etkilememektedir. 5.Seçilen iplik malzemeleri arasında en fazla boyut değişimi pamuktan örülen rib örgülerde görülmüştür. 6.OE-rotor pamuk ipliklerinden konvansiyonel çekim sistemi ile örülen rib örgülerin ilmek genişlikleri, Presseı-foot ile örülenlerden daha küçüktür. Numuneler relakse oldukça, presseı-foot ile örülen örgülerin genişlikleri hemen hemen aynı kalırken, konvansiyonel çekim sistemi ile örülen örgülerin genişliklerinde artış meydana gelmektedir. 7.Relaksasyon ilerledikçe OE-rotor ve ring Pamuk ipliklerinden presser-foot ile örülen rib örgülerin eninde daralma olmaktadır. 8.OE-rotor ve ring pamuk ipliklerinden konvansiyonel çekimle örülen sık rib örgülerin genişlikleri relaksasyon ile artarken, seyrek olanlarınki azalmaktadır. c ) örgü kalınlığı için elde edilen sonuçlar i. örgü kalınlığı, ilmek iplik uzunluğu ve kalınlık öl¬ çümü sırasında kumaşa uygulanan ağırlık arasında doğrusal bir ilişki olduğundan ? aralarında çoklu regresyon uygulanmıştır.- 153 - Yapılan analizler sonucunda örgü kalınlığının» en çok ilmek iplik uzunluğundan etkilendiği görülmüştür. B. Genellikle Presser-foot sistemi ile örülen rib örgülerin kalınlıkları, konvansiyonel sistemle örülenlerin kalınlıklarından daha fazla olmaktadır. Bu da > konvansiyonel sistemde uygulanan çekim nedeniyle kumaş boyunda uzama olurken, kalınlığında da azalma meydana geldiğini göstermektedir. 3» OE-rotor ve ring pamuk ipliklerinden örülen numunelerin kalınlıkları incelendiğinde kalınlığın ; sık örgüler için hemen hemen aynı olduğu, seyrek örgülerde ise ring ipliğinden örülen numunelerde biraz daha fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 154 - SUI“lf”1*=*RY The dimensional changes problem of the knitted fabrics which aPPears in the course of time have long been forced the researchers to find various solutions. Öne of them is the Presser-foot system which presses the loops down by a wire only at the knitting zone, instead of pulling the fabric down by the weights. in this way fashioning is also available. But the use of this system has not become widespread, because the manufacturers are used to the fabric dimensions knitted with the conventional take-down systems. in this thesis, it was intended to carrying out an intensive work upon the fabric dimensions knitted by using presseı-foot mechanism. Totally 16 various rib fabrics knitted with the presser-foot mechanism have been investigated. Ulool, acrylic and cotton yarns which have almost the same counts have been used to see clearly the effect of the yarn types on the dimensional Properties. Open-end rotor spun cotton yarns which were a worîdwide consumption potential in the knitting industry nowadays have also been included to this investigation. Because, there is not any research having been done on the dimensional Properties of fabric knitted with these type of yarns. 16 various rib fabrics have been knitted with open-end rotor spun cotton yarns by using the conventional take-down system as well. The samples were knitted at 5 different tightnesses and dry » wet and wash relaxation treatments were applied to them. The loop Parameters were measured in each relaxed condition. After measuring, the statistical analyses were aPPlied to the relationships between the course-spacings (c) and the loop lengths and also the relationships between the wale-sPacings The results för the course-spacings 1. Independent from the type of yarn the loop length affects the course-spacing in both presser-foot system and the conventional take-down system. There is a linear relationship between the course-spacing and the loop length för each rib construction and the relaxation treatment. Only öne linear regression has been obtained between the course-spacing and- 155 - the loop length for ali the conventionally knitted rib costructions as it was obtained in the Author's (36) previous research. Such a general izatior» is not Possible for the rib fabrics knitted by using Presseı-foot mechanism. S. Student's test showed that » the intercepts of the regression lines applied to the relationship between the wale-spacings and the loop lengths were not significant for the Presser-foot knitted fabrics. But in Author's (36) Previous research it was obtained that intercepts of the regression lines were more significant for ali the conventionally knitted rib fabrics. 3. The lengthwise dimensional changes of the Presser-foot knitted fabrics were always smaller than the conventionally knitted fabrics for ali the yarn types. *». By applying the chosen tightness values it was seen that the lengths of conventional take-down knitted fabrics were decreasing while the relaxation Progresses. These results showed that the conventional take-down knitted fabrics tend to be free from the take-down tension which has been applied during the knitting. in general > the sample lengths of the wool and acrylic rib fabrics were increasing. A general result can not be concluded for the cotton rib fabrics j because the lengthwise dimensional changes of cotton rib fabrics were depended upon the rib constructions. S« The lengthirfise dimensional changes were minimum for both the wool and the acrylic samples and they were maximum for the cotton samples obtained by using the Presser-foot mechanism and the conventional take-down system. 6»The lengthwise dimensional changes were about the same for most rib fabrics which have been knitted with the open-end rotor and ring spun cotton yarns. 7. The lengthwise dimensional changes occured for the rib fabrics which have been knitted with ring spun cotton yarns are bigger than the changes occured for the fabrics which are the conventionally Produced open-end rotor spun cotton yarns. This result shows that becouse of the less stress applied during the spinning process knitted fabric Properties are positively affected by the open-end rotor spun yarns.- 156 - b) The results for the wale-spacirtgs 1. The wale-sPac ings were increased with the increasing loop lengths for all the rib fabrics. But wale-sPacings were also depended on the rib constructions. H» There are linear relationships between the wale-spacings and the loop lengths with significant intercepts for all the yarn types. 3. In general » the widthwise dimensional changes of presser-foot knitted rib fabrics were less than that of the conventionally knitted cotton rib fabrics. 4. The widthwise dimensional changes for the acrylic fabrics were less than that of the wool and cotton fabrics. 5. The widthwise dimension changes were minimum for both the wool and acrylic samples > and were maximum for the cotton samples produced by using both the Presser-foot mechanism and the conventional take-down system. 6. The conventionally knitted samples were narrower than the pressei - foot samples for open-end rotor spun cotton yarns. While the widths of the presser-foot knitted fabrics were remained the same » the widths of the conventionally knitted samples were increased while the relaxation was Progressing. 7. The width of the presser-foot knitted fabrics Produced with open-end rotor and ring spun cotton yarns were decreasing while the relaxation was Progressing. 8. The widths of the conventionally knitted fabrics Produced with open-end rotor and ring spun cotton yarns were decreasing for tight fabrics and they were increasing for slack fabrics while the relaxation was Progressing. c ) The results for the fabric thicknesses 1. There was a linear relationship between the fabric thickness, the loop length and the weight which was applied to the fabric during the thickness measurements. For this reason the multiple regression analyses was applied to these Parameters. At the end of the analyses » it has been shown that fabric thickness was affected mostly by loop length.- 157 - 2. In general, the thicknesses of the presser-foot knitted fabrics were bigger than that of the conventional take-down knitted fabrics. It has shown that, because of the take-down tension which is applied to the fabric during knitting i the fabric length was increased and the fabric thickness was decreased. 3. The thicknesses of the Presser-foot knitted fabrics Produced with the OPen-end rotor and ring spun cotton yarns > remained the same for tight fabrics and increased for slack fabrics.