Sarıgüzel barajı çevresel etki maliyet analizi
Environmental effect cost analysis of Sarigüzel dam
  1. Tez No: 285360
  2. Yazar: KAZIM DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mühendisliğin ve teknolojinin insanlığa sunduğu en önemli fayda araçlarından biri olan barajlar, son yıllarda sadece sağladıkları faydalarla değil kuruldukları bölgedeki nüfusa, doğal yaşama ve çevreye etkileri ile de inceleme konusu olmaktadır. Günümüzde barajlar için yapılan değerlendirmeler, sadece ekonomik getirisini ve inşa maliyetini değil, yapımı amaçlanan barajın çevresel, sosyal ve kültürel etkilerinin maliyetlerinin de incelenmesini öngörmektedir.Bu tez çalışmasında, 103 MW kapasiteli olarak projelendirilen Sarıgüzel Barajı ve HES'in çevresel etkilerinin maliyeti analiz edilmiştir. Kapsam gereği proje ile ilgili teknik veriler; bölgeye yönelik coğrafik, jeolojik, demografik ve sosyal verilerle birlikte irdelenmiştir.Genel bilgiler kapsamında, tezin amacı belirtilmiş ve baraj-çevre ilişkisi irdelenmiştir. Sarıgüzel Barajı ve HES hakkında teknik bilgiler verilmiş ve bölgedeki Sosyoekonomik durum incelenmiştir.Bulgular bölümünde ise projenin neden olacağı arazi kaybı maliyetleri, bitkisel üretim kayıplarının maliyetleri, meydana gelebilecek olası hayat kaybı maliyetleri, GHG emisyonları, insanların yeniden yerleşim maliyetleri ve yol relokasyonlarının maliyetleri hesaplanarak Sarıgüzel Barajı ve HES'in çevresel etki maliyeti irdelenmiştir.Sarıgüzel Barajı ve HES'in bir MWs elektrik üretimi için çevresel etki maliyeti yaklaşık 112.73$ (158.95TL) olarak hesaplanmış; hesaplanan çevresel etki maliyeti, inşaat maliyetleri ile birlikte barajın işletmeye açıldıktan sonra sağlayacağı elektrik üretim gelirleriyle karsılaştırılmıştır. Barajın sağlayacağı enerji üretiminin; inşa maliyeti 14 ayda, ekonomik ömrü boyunca oluşturacağı tüm maliyetleri ise yaklaşık 27 ayda karşılayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dams, which are one of the most important beneficial tools to human being, are subject to study not only with their benefits but also with their effects to population, natural life and environment. Today, the evaluations for dams are being made in terms of not only their cost of construction and economic return but also in terms of the environmental, social, and cultural effects of the dams projected to be constructed.In this study, cost of the environmental impacts of the Sarıgüzel Dam and HEPP projected with a capacity of 103 MW have been analyzed. Technical data of the project examined in accordance with the scope of the geographical, geological, demographic and social data.Aim of the thesis is stated and dam-environment relationship is discussed in the overview section. Technical information is given about the dam and HEPP and socio-economic situation of the region is analyzed in this part.In the symptoms section, the loss of land costs, costs of crop production losses, potential loss of life costs, GHG emissions, costs of the resettlement of people, and costs of relocation of the transportation routes are calculated for analyzing the cost of environmental impact.Cost of the environmental impacts of the Sarıgüzel Dam and HEPP is calculated as $ 112.73 (158.95TL) per MWh electricity produced. Cost of the environmental impacts and construction costs are compared with the revenue gained due to electricity production after production started. According to the calculations, the revenue gained due to energy production will compensate the cost of construction in 14 months, and all cost that will occur during its economic life in 27 months.