Depolama süresi ve şişe rengine bağlı olarak meyve suyunda kalite değişimi
Quality change in fruit juice depending on the bottle color and storage time
  1. Tez No: 9457
  2. Yazar: ARZU SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET YÜKSEK L I SANS TEZ I DEPOLAMA SÜRESİ VE ŞİŞE RENGİNE BA?LI OLARAK MEYVE SUYUNDA KALİTE DE?İŞİMİ Arzu SAR I GÜL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Aziz EKŞİ 1990 56 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Aziz EKŞİ Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU Prof. Dr. Jale ACAR Şişe rengine (beyaz, yeşil, amber) bağlı olarak meyve suyunda (portakal suyu, kayısı nektarı, şeftali nektarı) depolama sırasındaki (10 ay) kalite değişimi araştırılmıştır. Değişim kriteri olarak HMF, C vitamini ve toplam karotenoid miktarı 2 aylık ara lıklarla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis QUALITY CHANGE IN FRUIT JUICE DEPENDING ON THE BOTTLE COLOR AND STORAGE TIME Arzu SAR I GÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Prof. Dr. Aziz EKŞİ 1990, 56 Page Jury : Prof. Dr. Aziz EKŞİ Prof. Dr. Bek ir CEMERO?LU Prof. Dr. Jale ACAR Due to the color of the bottle (flint, green, amber ) qua lity change in fruit juice (orange j uice, apricot nectar, peach nectar) during storage period has been researched. The amount of HMF, vitamin C and total carotenoid taken as criteria for quality changing and determined at intervals of two months. For a storage period of 10 months the increase of HMF and loss of total carotenoid in the juice is statistically insignifi cant (P«^0.05) with regard to the color of the bottles.