Orman ürünleri sanayi sektöründe psikolojik taciz (Mobbing)
Psychological harassment(Mobbing) in the forest product industry sector
  1. Tez No: 285391
  2. Yazar: ALİ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma hayatında sık karşılaşılan ancak ülkemizde önemi yeni anlaşılan psikolojik taciz (Mobbing), işgörenlerin performans ve verimliliğini etkileyen önemli sorunlardandır. Psikolojik taciz, bir kişiye sistemli olarak yöneltilen düşmanda davranış biçimidir. Bu davranışlardaki amaç hedef alınan kişi veya kişileri çaresiz bırakarak işten ayrılmalarını sağlamaktır.Bu çalışmada; imalat sanayinin alt kolu olan Orman Ürünleri Sanayi sektöründe çalışanlarının psikolojik tacize maruz kalma düzeyleri araştırılmıştır. Bu araştırmada psikolojik tacizin belirlenmesi amacıyla geliştirilmiş NAQ-R ölçeği kullanılmıştır.. Araştırma Orman Ürünleri Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 1 yıldır çalışan 323 kişiyle yapılmıştır.Araştırma sonucunda; Orman Ürünleri Sanayi sektörü çalışanlarının %21,67'si psikolojik taciz mağduru olduğu belirlenmiştir. Çalışanların hizmet süresinin psikolojik taciz davranışlarına maruz kalmada etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı işyerinde 6 ile 10 yıl arasında çalışmakta olan işgörenler daha fazla psikolojik tacize maruz kalmaktadır. Ayrıca bu sektörde çalışanlarının %84,6'sının psikolojik taciz konusunda bilgisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a psychological haressment that we are mostly exposed at the workplace but, in our country the importance of mobbing is understood recently. It is an important problem that affects employees? performance and efficiency. Psychological haressment is a hostile behaviour, directed in a systematic manner. The aim of this behaviour is to dismissal the victim or victims who is/are targeted.In this study, the levels of psychological abuse of employees working at the Forest Product Industry sector being the lower branch of manufactoring industry were investigated. NAQ-R scale was used in this study to determine the psychological abuse. The research was conducted with 323 employees working in the Forest Product Industry factories at least 1 year.The result of investigation, it was determined that 21.67% percent of the employees working at the Forest Product Industry sector exposed psychologiacal haressment. Besides, employees? working period is effective on mobbing. Employees working between 6 and 10 years in the same place more exposed to psychologiacal haressment. In addition, 84,6% percent of the employees in this sector didn?t have any knowledge about psychologiacal haressment or mobbing.