Fosfin oksit içeren poliüretan-silika nanokompozitler ve kaplama performanslarının incelenmesi
Phosphine oxide based polyurethane-silica nanocomposites and investigation of their coating properties
  1. Tez No: 285425
  2. Yazar: ZUHAL HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN KAYAMAN APOHAN, YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Poliüretanların üretiminde kullanılan geleneksel yöntemlerde izosiyanatlar gibi oldukça zehirli bileşiklere gerek duyulmasından dolayı, bu çalışmada, izosiyanat içermeyen yöntemle poliüretan-silika nanokompozitlerin hazırlanması gerçekleştirildi. Silika partiküller ile organik faz arasındaki uyumu arttırmak amacıyla, silikaların yüzeyi siklokarbonat fonksiyonel silan bağlama ajanı (CPS) ile modifiye edildi. Poliüretan nanokompozitlerin alev geciktirici özelliklerini arttırmak için ise yeni karbonat modifiye (4- glisidiloksi fenil) fenil fosfin oksit (CBGPPO) bileşiği sentezlendi. Silika ve fosfin oksit yapısının kaplama özelliklerine olan etkisini incelemek amacıyla değişik formülasyonlar hazırlanarak hekzametilen diamin bileşiği ile sertleştirildi. Hazırlanan alüminyum kaplamalar üzerine parlaklık, darbe, bastırma, sertlik, temas açısı ve çapraz kesme gibi performans testleri uygulanırken serbest filmlerle ise gerilme testleri, soxhlet ekstraksiyonu ile termal ve morfolojik analizler gerçekleştirildi. Alev geciktirici özellikler, TGA analizlerinde kül miktarı ve bozunma sıcaklıklarındaki artışla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Because of the involment of toxic compounds such as isocyanates in the production of traditional polyurethanes, in this work, polyurethane-silica nanocomposites were prepared via non-isocyanate route. Surface of the silica particles were modified with cyclic carbonate functional silane coupling agent (CPS) to improve the compatibility of silica particles and organic phase. A novel carbonate modified bis(4-glycidyloxy phenyl) phenyl phosphine oxide (CBGPPO) was synthesized for improving the flame retardant properties of polyurethanes. Different formulations were prepared and cured with hexamethylene diamine to investigate the effect of silica and phosphine oxide moiety on coating properties. Performance tests such as gloss, cupping, impact, hardness, contact angle and cross-cut were performed on coated aluminum panels, and the tensile tests, soxhlet extraction, thermal and morphological analyses were conducted on the free films. The flame retardant properties were evaluated according to the increased char yield values and decomposition temparatures in TGA analyses.