Kombine çevrimli bir güç santralinin enerji ve ekserji analizinin yapılması
Investigation of energy and exergy analysis of combined cycle power plant
- Tez No: 285424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 82 MW'lık elektrik enerjisi üretimine sahip doğal gazlı kombine çevrim güç santraline ait gerçek işletme verileri kullanılarak, enerji ve ekserji analizleri hesaplanmıştır. Santralde 30 MW'lık 2 gaz türbini ünitesi ve 22 MW'lık bir buhar türbini ünitesi bulunmaktadır. Santralde her ünitenin giriş ve çıkış noktalarındaki enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler dikkate alınarak kayıp enerji ve ekserji miktarları belirlenmiştir. Enerji analizi sonuçları incelendiğinde en büyük enerji kaybının %50.17 ile bacada ve %39.67 ile hava soğutmalı kondenserde meydana geldiği görülmektedir. Ekserji analizi sonuçları incelendiğinde en büyük ekserji kaybının % 48.43 ile yanma odasında ve %37.33 ile gaz türbininde meydana geldiği belirlenmiştir. Santralin ısıl ve ekserji verimleri sırasıyla =%49, =%47 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak ekserji kayıplarının akış, yanma ve baca gazlarından kaynaklandığı söylenebilir. Bu nedenle iyileştirme çalışmaları yanma odası, baca, buhar türbini ve kondenser ünitelerinde yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy and exergy analysis were carried out using the actual operating parameters of a combined cycle power plant of 82 MW using natural gas. The power plant had two gas turbine units of 30 MW and a steam turbine units of 22 MW. Based on the energy and exergy fluxes at the inlet and the exit of the devices in the power plant energy and exergy losses were determined. The energy analysis results show that the highest energy losses occurred in the chimney and the air-cooled condenser were 50.17% and 39.67%, respectively. The exergy analysis results show that the highest exergy losses occurred in the combustion chamber with 48.43% and the gas turbine with 37.33%. Thermal and exergy efficiencies of the combined cycle power plant were determined as =%49 and =%47, respectively. Results suggest that exergy losses results from the flow, the combustion and the flue gases. Therefore, improvements must be done on the combustion chamber, steam turbine and condenser units.