Kompozit metal köpük malzemelerin tek bindirmeli yapıştırma bağlantılarının kesme mukavemetinin incelenmesi
Investigation of shear strength of single lap adhesive joint of composite metal foam materials
- Tez No: 285433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN, YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, kompozit köpük malzemelerin yapıştırma bağlantıları incelenmiştir. Bağlantı tipi olarak tek taraflı bindirme bağlantısı, bağlayıcı olarak ta metakrilat esaslı yapısal yapıştırıcı seçilmiştir. Kompozit köpükler, kompozit köpükler ve alüminyum plakalar ile birleştirilmiş, 200 oC sıcaklıkta 15, 30, 45, 60 dakika bekletilmişlerdir. Bağlantı mukavemetleri kesme yükleri altında test edilmiş; metal köpüklerin, metal köpükler ve alüminyum plakalar ile yapıştırma bağlantılarında yeterli bağlantı dayanımının sağlanabileceği görülmüştür. Yapılan deneyler sonucunda alüminyum köpük malzemenin alüminyum plakalar ile bağlanabilme yeteneğinin daha fazla olduğu ve sıcak ortamda bekletme süresinin artması ile birlikte yapıştırma bağlantısının dayanımının düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study adhesive joining of composite foam was investigated. Single ? lap - joint type joining was performed by methacrylate based structural adhesive. After composite foams were joined with composite foams and aluminum plates, it was kept at 200 oC for several time intervals (15, 30, 45, 60 min). Result of testing joining strength under shear loads, it was seen that adhesive connection of metal foam is sufficient for desired connection strength. Due to results of experiments it is observed that joining ability of aluminum foam materials with aluminum plates more than joining ability of aluminum foam materials with aluminum foam materials. Also it was seen that with increasing time intervals of keeping furnace strength of adhesive joining was decreased.