Kuantum kuyularında bağlanma enerjisi ve polarizebilite
Binding energy and polarizebilite quantum wells
- Tez No: 285438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN AKANKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrik alan altında, Bir kuantum kuyusunun subband bağlanma ve yabancı atom enerjileri, etkin kütle yaklaşımı göz önüne alınarak ve varyasyonel yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Taban durum dalga fonksiyonlarını kullanarak, polarizasyon ve polarizabilite yabancı atom konumu elektrik alan şiddeti ve kuyu genişliğinin bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır.Polarizasyon ve polarizabilitenin yabancı atomun konumuna ve hapsedilmenin derecesine bağlı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar literatürle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Subband, binding and impurity enerjies of a GaAs quantum well under an applied electric field have been investigated within a variational procedure and considering the effective mass approximate. Using ground state wave functions, polarization and polarizability have been calculated as a function of the impurity position, electric field strenght and well width.It is found that the polarization and polarizability depend on the impurity position and degree of confinement. The resuts are in agreementwith the lirature.