Sonsuz ve yarı sonlu kuantum kuyularında bağlanma enerjisi ve self polarizasyon
Binding energy and self-polarization on semi-infinite and finite quantum wells
- Tez No: 285437
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalı?mada,sonsuz ve yarı sonlu kuantum kuyuları incelenmiştir. Bulgular etkin kütle yaklaşımı çerçevesinde varyasyonel yöntemle elde edilmiştir. Subband , bağlanma enerjileri ve self polarizabilite statik düzgün elektrik alanda hesaplanmıştır. Bağlanma enerjileri ve self polarizabilitenin yabancı atomun konumuna ve hapsedilmenin derecesine bağlı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar literatürle uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
In this work infinite and semi-infinite quantum wells are investigated. The results are obtained using variational method in frames of the effective mass approximation. Subband, binding energies , and self polarizability are calculated in the influence of a static uniform electric field. It is found that the binding energy and self polarizability depend on the impurity position and degree of confinement. Obtained results are in good agreement with the literature.