GaAs/GaAlAs kuantum kuyusu
GaAs/GaAlAs quantum well
- Tez No: 307653
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, düzgün elektrik alanın simetrik GaAs/AlAs ve GaAs/Ga0,7Al0,3As kuantum kuyularında donor bağlanma enerjisi ve durum yoğunluğuna etkisi hesaplanmıştır. Hesaplar etkin kütle yaklaşımıyla varyasyonel yöntemle yapılmıştır. Donor bağlanma enerjisi ve durum yoğunluğu ile ilgili sonuçlar kuyu genişliği ve elektrik alanın fonksiyonu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work ,the influence of an uniform electric field on the donor binding energy and density of state in single symetric GaAs/AlAs and GaAs/Ga0,7 Al0,3As quantum wells have been calculated. The calculations have been performed using a variational prosedure within the effective ?mass approximation. The results for the binding energies and the density of states as functions as well thicknesses , and electric field have been reported.