Ülkemizde tıbbi atık yönetimi, bertaraf edilmesi ve mevcut durumun incelenmesi
Medical waste management, destruction of medical waste and examination of this evailable situation in our country
- Tez No: 285447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Ülkemizde Tıbbi Atık Yönetimi, Bertaraf Edilmesi ve Mevcut Durumunİncelenmesi”konulu bu çalışmanın amacı, ülkemizde konuyla ilgili durumu,örneklerden yola çıkarak uygulanabilir bir tıbbi atık yönetim modeli ortayakoymaktır. Bu çalışmada ayrıca, hem evresel hem de halk sağlığı açısından gerekliolan bütüncül bir tıbbi atık yönetimi için öneriler sunulmaya çalışılmıştır.Bu çalışma, giriş bölümü dışında dört bölümden oluşan bir çalışmadır. Birincibölümde, çalışmanın konusu ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde kaynakve literatür özetlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmayla ilgili olarak kullanılan materyal ve metot hakkındagenel bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmada elde edilen araştırma bulguları ve hastaneatıklarının genel özellikleri ve tıbbi atık yönetiminin temel parçaları olansınıflandırma, toplama, taşıma, geçici depolama ve zararsız hale getirme işlemleriirdelenmiştir. Ayrıca tıbbi atıkların çeşitli bertaraf (yok etme) yöntemleri elealınmıştır.Dördüncü bölümde, elde edilen araştırma bulguları tartışılarak ve çözüm önerileriüreterek bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, Türkiye'de konuylailgili uygulamalarda etkili olan temel düzenlemelerden bahsedilmiştir. Tıbbi atıkyönetimiyle ilgili uygulamalara bakılarak eksiklikler, sorunlar, riskler ortayaVIkonmuş, bunların giderilmesi için uygulanabilir bir tıbbi atık yönetimi ile ilgiliöneriler sunulmuştur.Çalışmanın temel bulguları şu şekilde özetlenebilir:Ülkemizde sürdürülebilir, istenen ölçüde etkin bir tıbbi atık yönetimininuygulaması yoktur. Sürdürülebilir tıbbi atık yönetimi için hastane atıklarının çok iyisınıflandırıldığı, kaynağında ayırma işleminin yapıldığı, standartların getirildiği veenfekte atıkların işlemden geçirilecek zararsız hale getirildiği bir bütüncül atıkyönetim stratejisi benimsenmelidir. Etkin bir tıbbi atık yönetimi için parasalyönlendirme araçlarından yararlanılması, denetim mekanizmasının çok iyiçalıştırılması, ilgili eğitimin verilmesi ve katılımcılığın sağlanması gereklidir.Anahtar Kelimeler : Tıbbi atık, Bertaraf, Hastane.
Özet (Çeviri)
The aim of this work that is subjected about "Medical Waste Management,Destruction of Medical Waste and Examination of this Available Situation in OurCountry ? is to provide an applicable medical waste management method directed onthe examples and as to the condition in Turkey. The suggestions that are valid forboth of universal and public healthy about a totalitarian medical waste managementwere also presented in this work.This work is comprised by four parts excluding of the introduce part. In the firstpart, it was focused on the subject and importance of this work. And in the secondpart the summary of resources and literature were placed.The third part generally informs about the materials and the methods that arerelating to the work. The findings, general features of the hospital wastes, and theclassification, collecting, transporting, temporary stocking and disarmament that arebasic parts of medical waste management are also examined in this work. Differentmedical waste eliminating methods are also evaluated in the work.In the fourth part, it was aimed to reach a solution with arguing the researchfindings and with producing solution suggestions. In addition to these, the basicarrangements that are effective about this subject in Turkey were specified. Thedeficiencies, matters, and risks were presented by considering the medical wasteVIIImanagement applications, and applicable medical waste management suggestionsabout removing of them were specified.The finding of the work may be summarized as:There is not a sustainable and effective medical waste management application inTurkey. A holistic waste management strategy that includes minimizing of themedical waste amount, classifying of the hospital wastes as very well, performing ofthe separation works are done on the source, bringing of the standards, transformingthe infected wastes to harmless ones must be adopted for the sustainable medicalwaste management. Benefiting from monetary direction tools, operating the controlmechanisms perfectly, giving the related education and providing the participationare necessary for an efficient management of the medical waste.Keywords : Medical waste, Eliminating, Hospital.