2.4 GHz frekans bandında sinyal yayımlayan vericilerin konumunun tespit edilmesi
Location determination of signal broadcast transmitter in the 2.4 GHz frequency band
- Tez No: 285473
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sinyal kestirme, çeşitli sinyal parametrelerinden yola çıkılarak o sinyalin yerinin tespit edilmesidir. Bir kestirme sisteminde, kestirme işleminden once istenilen frekans aralığındaki sinyallerin analiz edilmesi ve bu analiz sonucunda belirli parametrelerin elde edilmesi büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, 2.4 GHz frekans bandındaki sinyaller analiz edilmiş ve bu analiz sonucunda elde edilen parametrelerden hareketle bu frekans aralığında sinyal yayımlayan vericilerin konumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda kablosuz ağlar, bu ağlarla ilgili standartlar ve düzenlemeler ile elektromanyetik spektrum, radyo frekansı, görüş hattı iletişimi vb. konular hakkında bilgi verilmiştir.Haberleşme teknolojilerinin hızla geliştiği ve yaygınlaştığı günümüzde, kullanmasından zarar göreceğimiz kişilerin konumunun tespiti büyük önem taşımaktadır. Teknik olarak ise yüksek frekanslarda konum tespitinin zorluk derecesi, gelişen teknoloji, nüfus ve şehirleşmeyle paralel olarak bir kat daha artmış ve kompleks bir vaziyet almıştır. Bu nedenlerden dolayı, 2.4 GHz frekans bandında sinyal yayımlayan vericilerin konum tespiti için geliştirilecek ucuz, kurulumu kolay, pasif ve etkin bir sistem geliştirilmesi ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Signal estimation, based on various signal parameters to determine the location of the signal. In the system of estimation before process of estimation, to analyze the signals which are desired frequency range and a result of this analysis is of great importance to obtain certain parameters.In this study, signals of 2.4 GHz frequency band are analyzed and as a result of this analysis, obtained according to the parameters, in this frequency range, published by the signal transmitter locations were determined. At the same time, wireless networks, these networks with standards and arrangements related to the electromagnetic spectrum, radio frequency, the line of sight communication and e.t.c. were informed about the issues.Technically difficulty degree of position estimation at high frequencies, developing technology, population and urbanization has increased twice as much in parallel with was a complex situation. Therefore, 2.4 GHz frequency band will be developed for the detection of the signal that issued cheap, easy to install, passive and active development of a system come to the fore.