GSM şebekelerinin performanslarının veri madenciliği ile analizi
Analysis of GSM networks performance with data mining
  1. Tez No: 285479
  2. Yazar: SERKAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan tüm kurumlar, bilgisayar sistemleri ve elektronik araçların ürettikleri verileri, kurumlarının veri tabanlarına kaydetmektedirler. Veri madenciliği, çok büyük miktarda bilginin depolandığı veri tabanlarından, amacımız doğrultusunda, gelecek ile ilgili tahminler yapmamızı sağlayacak, anlamlı olan veriye ulaşma ve veriyi kullanma işidir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak, bu alanlarda kullanılan yazılım teknolojileri de sürekli gelişme halindedir. İnsanların yeni gözdesi, zaman ve mekandan bağımsız olmak ve hareket özgürlüğü anlamına gelen ?mobilite? olmuştur. Günümüzde ülke nüfusu sayısı kadar GSM Şebekesi abonelikleri, her bireyde mobil iletişim araçları, pek çok bireyin çift hatlı kullanıma geçmeleri ve mobil iletişimin sadece sesli görüşme için değil aynı zamanda görüntülü iletişim ve internet gibi başka amaçlarla da kullanılması göstermektedir ki, mobil iletişim hayatımızda çok büyük önem taşımaktadır. Bu kadar çeşitli kullanım alanı ve yoğun kullanım, mobil iletişimde üretilen verilerin boyutunu çok büyük ölçeklere çıkarmıştır. Böylece mobil iletişim alanında veri madenciliğini kullanmak, yöneticiler ve işletme sahipleri için kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında MS Visual Studio C#.NET 2008 programlama dili kullanılarak, üç ayrı GSM şebekesinin sinyal verilerini cep telefonundan alarak veri tabanı oluşturan bir program geliştirilmiştir. Kaydedilen bu veriler veri madenciliği için uygun hale getirilmiş, ardından Frekans Analizi ve İki Aşamalı Kümeleme yöntemleriyle analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, A Şebekesi sinyal gücü baz alındığında en yüksek oranda çekim gücüne ve en istikrarlı çekim seviyesine sahiptir. Daha sonra bu şebekeyi B Şebekesi izlemektedir. Çekim gücü performansı açısından en düşük performans gösteren şebeke C Şebekesi olmuştur. Ayrıca elde edilen diğer farklı bulgular da değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All institutions that use information and communication technologies, save the data which is produced with computer systems and electronics devices to databases of their institutions. Data mining is accessing and using the meaningful information job from the very large amount of information stored databases which will allow us to predictions about the future in line with our purposes. Parallel to developments in information and communication technologies, software technologies that used in these areas are in continuous improvement. The new favorite of people has been ?mobility? which means to be independent of time and place and freedom of movement. Recently, GSM Networks subscriptions as the number of population of the country, mobile communication devices at everybody, lots of person?s two subscriptions usage, and using mobile communications not only for communication but also for video communication and internet shows that mobile communications are very important for our life. Variety of this usage area and intensive usage made very big amount of data in mobile communication. Thus, using data mining in mobile communication became inevitable for company owners and managers. In this thesis, a program is developed with using MS Visual Stdio C#.NET 2008 programming language which creates database by taking three separate GSM networks? signal data from mobile phone. The data which is stored from mobile phones is made available for data mining and then is analyzed with Frequency Analysis and Two Step Cluster methods and results are declared. These results showed that A Network has the most powerful range of signal quality and the most stable measurement. Then B Network follows the A Network. C Network has the lowest performance for the signal quality range. Also other findings are declared and commented.