Lojik analizörler ve 8 kanallı bir analizörün geliştirilmesi
Logic analyzers and development of an 8-channel analyzer
  1. Tez No: 420870
  2. Yazar: MURAT DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TOKAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tezde ayrıntılı olarak incelenen ve geliştirilen lojik analizör cihazının, sayısal sistemlerdeki arıza aramaları sırasında, arıza belirtilerini tespit etmek için çok değerli bir araç olduğu açıklanmıştır. Tezde ayrıca, gerçekleştirme aşamasında olan yeni sayısal cihazların, özellikle mikro işlemci tabanlı cihazların, trasarımlarında, lojik analizörlerinden yararlanılmasının artık belirgin bir düzeye erişmiş olduğu vurgulanmıştır. 1960 larda kullanılan ve o zamanlar için uygun görülen klasik teknikler, frekans domeni(frequency domain) ve zaman domeni (time domain) türünde yaklaşımlar olup Fourier and Laplace dönüşümleri temeline dayandırılmıştır. Çeşitli voltmetreler, osiloskoplar, sayıcılar ve spektrum analizörleri bu türden cihazlardır. Tümdevrelerin ve minibilgisayarların ortaya çıkması, bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım imkanlarının çok belirgin bir düzeyde gelişmesine neden olmuştur. Başlangıçta tasarımcılar ve arıza arayıcıları, yazılım(software) araştırmalarının, ani sıçramaların(glitch) tesbit edilmesi veya gürültü düzeyinin kontrolu için büyük gayret sarfetmişlerdir. İşte lojik analizörler bu zorlukları ortadan kaldırmak üzere yeni bir sınıf cihaz olarak meydana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis studied in detail and the developed logic analyzer cşihaz, during search of malfunctions in digital systems is described as a valuable tool to detect signs of failure. In the thesis, the new digital device on stage to perform, especially in the micro-processor-based devices, design in, the utilization of logic analyzer is emphasized that no longer has access to a significant level. Classical techniques in 1960's were appropriate for that time, frequency domain (frequency domain) and time domain (time domain) approaches which were based on basic Fourier and Laplace transforms. Several voltmeters, oscilloscopes, spectrum analyzers and counters are devices of this kind. The emergence of integrated circuits and minicomputers, computer-based system design of the facilities has led to the development of very significant level. Initially, designers and malfunction detectors, software (software) research, the sudden jump of (glitch) have made great efforts to detect and control the noise level. That logic analyzers have emerged as a new class of devices to eliminate these difficulties.