Kağızman (Kars) kayatuzu tuzlası ve çevresindeki tuzlu ortamlardan halofilik bakterilerin izolasyonu ve teşhisi
Isolation and identification of halophilic bacteria from rocksalt saltern of Kagizman (Kars) and its saline surroundings
- Tez No: 285511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada; 15 Nisan ve 15 Haziran 2007 tarihleri arasında Kağızman Kaya Tuzla'sı ve çevresinden farklı aralıklarla toplanan tuzlu toprak, tuzlu su ve tuz örneklerinden ılımlı halofilik bakterilerin izolasyonu ve teşhisi amaçlandıİzole edilen iki farklı izolattan birinin morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal özelliği ve 16S rRNA sekans analizine göre Bacillus licheniformis suşu olduğu belirlendi. Diğer suşunun ise morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal özelliklerine göre Halomonadaceae familyası içerisinde yer alan Halomonas genusuna ait olduğu tespit edildi.Seyreltme plaka yöntemi ile yapılan sayımlarda su örneklerindeki halofilik bakteri sayısı 3,4X10-3 kob/ml ve toprak örneklerindeki halofilik bakteri sayısı 2.6X10-4 kob/gr olarak belirlendi.Bu suşlarının %5, %10, %15 %20 ve %25 oranında NaCl içeren halofilik broth besiyerlerinde canlılıklarını muhafaza ettiği ve %20 oranında NaCl içeren halofil agarda olgun koloniler oluşturduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; the purpose was that izolation and identification of equable halophilic bacteria from saline soil, salt water and examples of salt which are sampled in different times from kagizman rock salt and environment between April of 15 and June of 15.One of the bacteria which was isolated from two isolates was characterized by morphologically, physiologically, biochemically and according to 16s rRNA secans analysis was a kind of Bacillus licheniformis. The other one was determined that belong toHalomonas genuse which is in famila of Halomonadaceae with regard to features of morphologic, physilogic and biochemical.The count of halophilic bacteria that taken from water samples,counted according to the technique of dilution plate,was determined 3,4X10-3 kob/ml and the count of halophilic bacteria which sampled from solid was identificated 2.6X10-4 kob/gr.These kinds of bacteria conserved their living with rate of %5,%10,%15,%20 and%25 NaCl included halophilic broth nourishment and consisted of matured colonies with rate of %20 NaCl, involved halophilic agar, were observed.