Meme, baş boyun ve mide kanserli hastalarda radyoterapi öncesi ve sonrası iz elementler ve ağır metal düzeylerinin (Çinko, bakır, kurşun, kadmiyum, mangan, demir, magnezyum ve kobalt) ve bazı biyokimyasal (Katalaz ve karbonik anhidraz) parametrelerin incelenmesi
Some trace elements and heavy metals (Zn, Cu, Pb, Cd, Mn, Fe, Mg and Co) before and after radiotherapy in patiens neck-head, breast and stomach cancers and investigation of some biochemical parameters (Carbonic anhydrase and catalase)
  1. Tez No: 285510
  2. Yazar: GÜLŞAH SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi?nde baş-boyun, mide ve meme kanseri teşhisi konmuş ve YYÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında baş-boyun, mide ve meme kanseri nedeniyle radyoterapi uygulanan hastalardan radyoterapi öncesi ve sonrası toplam 37 hasta ve sağlıklı 15 kişiden alınan kanlar materyal olarak kullanıldı. Kanserli hastalar ile sağlıklı bireylerin radyoterapi öncesi katalaz aktivite değerleri sırasıyla; baş-boyun için 0,790bA 0,91 (EU/gHg)-1; meme için 0,420bA 0,310bA (EU/gHg)-1; mide için 1,010bA 0,79 (EU/gHg)- 1 iken sağlıklı bireylerde ise bu değer 44,090a 42,70 (EU/gHg)-1 olarak saptandı. Gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Kanserli hastalar ile sağlıklı bireylerin radyoterapi sonrası CA aktiviteleri değerleri sırasıyla; baş-boyun için 0,740aA 0,05 (EU/gHg)-1; meme için 0,740aA 0,030A (EU/gHg)-1; mide için 0,720aA 0,03 (EU/gHg)-1 iken sağlıklı bireylerde ise bu değer 2,074 1,807 (EU/gHg)-1 olarak saptandı. Daha sonra kanserli hasta grubu ile sağlıklı bireylerin serum element düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, stomach, breast, neck-head and cancers of patients diagnosed as having cancer in the Hospital Education Research and Performed Yuzuncu Yıl University and that was performed for the determination of the levels of stomach, breast, neck-head and cancers of 37 patients diagnosed as having cancer in the Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine Department of Radiation Oncology and 15 healthy volunteers at same department with negative cancer signs. The activitys of catalase of sick (before radiotherapy) and health groups were 0,790bA 0,91 (EU/gHg)-1; 0,420bA 0,310A (EU/gHg)-1; 1,010bA 0,79 (EU/gHg)-1, and 44,090a 42,70 (EU/gHg)-1 for nect-head, breast, and stomach cancer respectıvely. Differance between the avarege levels of groups were not significantly important (p0.05). CA (carbonic anhydrase) activitys of sick after radiotherapy and health groups were 0,740aA 0,05 (EU/gHg)-1; 0,740aA 0,030A (EU/gHg)-1; 0,720aA 0,03 (EU/gHg)-1, and 2,074 1,807 (EU/gHg)-1 for nect-head, breast, stomach cancer, and health groups respectıvely.After that serum element levels of copper (Cu), lead (Pb), zinc (Zn), Cobalt (Co), iron (Fe), cadmium (Cd), manganese (Mn), and magnesium (Mg) concentrations were determined in sick and healthy groups respectively.