Developing a four-bar mechanism synthesis program in CAD environment
CAD ortamında dört çubuk mekanizması sentezleme programı geliştirilmesi
- Tez No: 285562
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Havacılık sektöründe kullanılan flap, kanatçık, kuyruk ve irtifa dümeni, hız freni, levye, iniş takımları ve benzeri hareketli sistemlerin belli isterler doğrultusunda çalışabilmesi için kullanılacak olan mekanizmaların bu doğrultuda sentezlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu mekanizmalar, sentez yazılımlarının kullanılmadığı durumlarda, analitik işlemlerin karmaşıklığı nedeniyle, genel olarak CAD programlarında deneme-yanılma ve geometrik metotlarla sentezlenmektedir. Ancak, bu sürecin oluşturulan mekanizmanın bağlantı noktaları ve bağlama açısı gibi mekanizma özellikleri uygun oluncaya kadar tekrarlanması zaman kaybına neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, mekanizma sentezini, CAD programlarının grafik arayüzlerini kullanarak gerçekleştiren bir yazılım, mekanizma tasarımlarında kolaylık sağlayacaktır.Bu çalışmada, havacılık sektörünün gereksinimleri ön planda tutularak CATIA V5 programı ile birlikte çalışabilen, dört çubuk mekanizma sentezleme programının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu program, CATIA'dan aldığı girdilerle, konum, yörünge ve fonksiyon sentezlerini gerçekleştirebilen ve istenilen mekanizma özelliklerine göre uygun mekanizma alternatiflerini yine CATIA'da çıktı olarak gösterebilme özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Flap, aileron, rudder, elevator, speed brake, stick, landing gear and similar movable systems used in aerospace industry have to operate according to the defined requirements and mechanisms used in those systems have to be synthesized in order to fulfill those requirements. Generally, without the use of synthesis tools, synthesis of mechanisms are done in CAD environment by trial-error and geometrical methods due to the complexity of analytical procedures. However, this approach is time consuming since it has to be repeated until the synthesized mechanism has suitable mechanism properties like transmission angle and connection points. Due to above reasons, a software developed for synthesis of mechanisms within the CAD environment can utilize all the graphical interfaces and provides convenience in mechanism design.In this work, it is aimed to develop a four-bar mechanism synthesis tool which is compatible with CATIA V5 by considering the requirements of aerospace industry. This tool performs function, path and motion synthesis and shows suitable mechanisms in CATIA according to input obtained from CATIA and mechanism properties.