Modern urban utopias and the case of Dubai
Modern kentsel ütopyalar ve Dubai örneği
- Tez No: 285567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kentsel Ütopya kavramı artık geçersiz mi? Bu çalışma son dönem 20. yüzyıl modern ütopyalarının kapitalist üretim tarzı açısından niteliklerini araştırmaktadır. Buradan hareketle, yakın dönem bir örnek olan Dubai üzerinde durulacak ve kentin son 20 yıl içerisindeki hızlı gelişim süreci sorgulanacaktır. Bu tezin ana amacı, esnek birikimin özellikle yeni coğrafyalarda nasıl ve ne kapsamda bir mekânsal sabitlemeye ihtiyacı olduğu ve kentsel ütopyaları kendi yararına nasıl harekete geçirdiğini anlamaktır. Bu araştırma kentsel ütopyaların kapitalist ideolojinin yalın yansımaları olduğu önermesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Is the concept of the urban utopia now defunct? This is a study of the modern urban utopias of the late 20th century, investigated their recent qualities in respect to capitalist mode of production. Accordingly, a recent example, that of Dubai, will be studied and its rapid growth over the last 20 years will be questioned. The primary objective of this thesis is to provide an understanding of how and to what extent flexible accumulation requires a spatial fix, in particular in new geographies, and mobilizes urban utopias for its own sake. The research will rely on the premise that modern urban utopias are mere reflections of capitalist ideologies.