Robust facility location with mobile customers
Müşterilerin hareketli olduğu gürbüz tesis yerleşimi
  1. Tez No: 285568
  2. Yazar: EVREN GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, tesislerin sabit, müşterilerin hareketli olduğu dinamik tesis konumlandırma problemi çalışılmıştır. Genel amaç müşterilerin zamana bağlı hareketliliğini göz önüne alarak tesisleri konumlandırmaktır. Problem üç amaç için çalışılmıştır. Bunlar P-medyan, P-merkez ve MINMAX P-medyandır. Dinamik P-medyan ve P-merkez problemlerinin statik problemler olarak çözülebileceği gösterilmiştir.Problemde, müşterilerin hareketliliği zaman serileri olarak ifade edilmiştir. Kümeleme yaklaşımı kullanarak dinamik P-medyan problemi için bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Kullanılan kümeleme algoritması K-ortalamalar algoritmasıdır. Zaman serileri arasındaki uzaklıklar dinamik zaman bükmesi kullanılarak bulunmuştur. Çözüm metodu birçok değişik deney düzeneğinde denenmiştir. Deneyler sonucunda, düşük hesaplama zamanında en uygun çözümden maksimum %2 uzaklıkta sonuçlar bulunmuştur.MINMAX P-medyan problem literatürde genellikle senaryo oluşturmaya dayalı bir sezgisel yaklaşımla çözülmektedir (Serra ve Marianov, 1998). Sezgisel yaklaşım ilk önce oluşturulan senaryolara göre bir başlangıç çözümü bulur, daha sonra ise bu çözümü iyileştirmeye çalışır. Bu çalışmada, MINMAX P-medyan probleminin çözümü için iki önerme sunulmaktadır. Önermeler problemin çözümü için alt ve üst sınırlar sunmaktadır. Karar verici bu sınırlara göre iyileştirme adımına geçip geçmeyeceğini değerlendirebilir. Çözüm için sunulan alt ve üst sınırlar değişik deney düzeneklerinde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the dynamic facility location problem with mobile customers considering the permanent facilities. Our general aim is to locate facilities considering the movements of customers in time. The problem is studied for three objectives: P-median, P-center and MINMAX P-median. We show that dynamic facility location problem is a large instance of a static facility location problem for P-median and P-center objectives.In the problem, we represent the movements of each customer in time with a time series. Using clustering approaches, we develop a heuristic approach for the problem with P-median objective. K-means algorithm is used as a clustering algorithm and dynamic time warping is used in order to define similarities between the customer time series. Solution method is tested on several experimental settings. We obtain results, which differ at most 2% from the optimal, in small computation times.Generally, in the literature, MINMAX P-median is solved with a heuristic depending on scenarios planning (see Serra and Marianov, 1998). The heuristic finds an initial solution according to scenarios, later the initial solution is tried to be improved.We provide a bounding procedure on the solution of the problem. The bounds can be used by decision maker to judge the solution quality before proceed. The bounding procedure is also analyzed in different experimental settings.