Sülforafanın 769-P insan böbrek kanser hücre dizisinde apoptoz üzerine etkisi ve hücre migrasyonunun inhibisyonu
Effect of sulforaphane on apoptosis in 769-P human kidney cancer cell line and inhibition of cell migration
- Tez No: 538542
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN DAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Onkoloji, Biology, Biotechnology, Oncology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kanser görülme sıklığı dünyada giderek artmaktadır. Sağlıklı hücrelerde meydana gelen fenotipik ve genotipik değişiklikler sonucunda kanser meydana gelmektedir. Kontrolsüz hücre proliferasyonu sebebiyle hücreler anormal şekilde çoğalarak invazyon ve metastaz özelliği kazanırlar. Böbrekler metabolizma tarafından üretilen artık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında ve homeostazın sağlanmasında önemli fonksiyonlara sahiptir. Böbrek kanseri; ürogenital kanserler içerisinde yer almakta ve insidansı gittikçe artmaktadır. Son yıllarda bitkisel kaynaklı besinlere olan ilgi artmaktadır ve geleneksel tedavileri desteklemek amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Tarih boyunca da tedavilerde bitkisel gıdalar kullanılmış olup biyoaktif bileşenlerin aynı zamanda kanserin önlenmesinde farmakolojik ve fizyolojik etkilerinin olduğu savunulmaktadır. Diyetle alınan besinlerdeki kemopreventif bileşikler; hücre içi sinyal iletim yolaklarını düzenleme veya kanser oluşum sürecini uzatarak çeşitli koruyucu etkiler meydana getirmektedir. Brokoli, karnabahar, beyaz ve karalahana, Brüksel lahanası gibi Brassicaceae olarak da bilinen turpgiller ailesindeki sebzeler 'glukosinolat ' adı verilen bileşik içerirler. Glukosinolatlar, mirosinaz enzimi tarafından katalizlenen reaksiyona girerler. Parçalanma ürünü ise izotiyosiyanatın karakteristik bir bileşiği sülforafan (SFN)'dır. SFN kemopreventif etkileri sayesinde son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Çok sayıda epidemiyolojik araştırmalar ile in vivo ve in vitro çalışmalar, SFN'nin kanseri önleyici ya da riskini azaltıcı potansiyeli olduğunu belirlemiştir. SFN'nin çeşitli hücre hatları üzerindeki proapoptotik etkileri tanımlanmıştır fakat literatürde böbrek kanserinde apoptoz üzerine olan etkisi için yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada SFN'nin 769-P insan böbrek kanser hücre hattı üzerindeki etkisi araştırılmış ve kontrol grubu olarak 293-T insan böbrek epitel hücre hattı kullanılmıştır. Bu amaçla çeşitli SFN konsantrasyonları hazırlanmış ve hücre hatları üzerinde etkileri incelenmiştir. Hücre proliferasyonu üzerine etkisinin gözlenmesi için MTT [3-(4, 5-dimetil tiyazol-2-il)-2, 5 difenil tetrazolyum bromid] testi (24. ,48. ,72. saat) ve sitotoksik etkinin belirlenebilmesi için LDH (Laktat dehidrogeneaz) testi uygulanmıştır. Analizler sonucu seçilen konsantrasyonlarda hücre döngüsü inhibisyonları saptanmıştır. SFN'nin hücrelerde meydana getirdiği apoptotik etkinin belirlenebilmesi için erken ve geç apoptotik hücreler Anneksin V yöntemi ile analiz edilmiştir. 769-P insan böbrek kanser hücre hattında ise doza bağımlı şekilde hücre migrasyonunun inhibisyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The frequency of cancer falls in the World and it occurs in phenotypic and genotypic conditions that occur in healthy cells. Because of uncontrolled cell proliferation, cells gain abnormalities and gain invasion and metastasis. Kidneys have factors related to metabolism and homeostasis is sufficient. Kidney cancer; urogenital cancers are involved and the incidence is increasing. In recent years, interest in plant-derived foods has increased and is often preferred to support traditional treatments. Throughout history, plant foods have been used in the treatment and bioactive components are also claimed to have pharmacological and physiological effects in the prevention of cancer. Chemopreventive compounds in dietary foods; by modulating the intracellular signal transduction pathways or prolonging the cancer formation process. Broccoli, cauliflower, white and black cabbage, Brussels sprouts such as Brassicaceae vegetables contain in the compound called glucosinolate. Glucosinolates react by catalyzing the enzyme myosinase. The disintegration product is a characteristic compound of isothiocyanate, sulforaphane (SFN). Due to its chemopreventive effects, SFN has received great interest in recent years. In vivo and in vitro studies with numerous epidemiological investigations have identified the potential of SFN to prevent or reduce cancer. The proapoptotic effects of SFN on various cell lines have been described, but there is insufficient study in the literature on the effect of apoptosis on kidney cancer. In this study, the effect of SFN on 769-P human kidney cancer cell line was investigated and 293-T human renal epithelial cell line was used as control group. Various SFN concentrations were prepared for this purpose and the effects on cell lines were examined.MTT [3- (4,5- dimethylthiazol-2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium bromide] test (24, 48, and 72 hours) and LDH (Lactate dehydrogenease) for the detection of cytotoxic effect on cell proliferation test was applied. Cell cycle inhibitions were determined at the selected concentrations. In order to determine the apoptotic effect of SFN in cells, early and late apoptotic cells were analyzed by Annexin V method. In the 769-P human kidney cancer cell line, inhibition of cell migration in a dose-dependent manner was investigated.