Development of risk based soil quality standards for Turkey
Türkiye'ye özgü risk bazlı toprak kalitesi standartlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 285605
  2. Yazar: HATİCE MELTEM İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Toprak kalitesi standartları (TKS), kirlenmiş sahalar yönetim sisteminin en önemli bileşenlerinden biridir. Toprak kirliliği nedeniyle ortaya çıkan risklerin yönetimi için risk bazlı TKS dünya çapında kullanılmaktadır. Ancak, Türkiye'de yürürlükte olan Toprak Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği, ağırlıklı olarak stabilize arıtma çamurlarının toprağa uygulanması konusuna odaklanmakta ve başta metal kirleticiler ve bazı organik kimyasallar olmak üzere sınırlı sayıda parametre için standartlar içermekteydi. Bu yüzden, mevcut TKS toprak kirliliğinin değerlendirilmesi aşamasında yetersiz kalmaktaydı.Bu tez çalışmasında, Türkiye'ye özgü, insan sağlığı odaklı, risk bazlı TKS'nin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Risk bazlı TKS'nin geliştirilmesi için kavramsal çerçeve ve teknik altyapı oluşturulmuştur. Türkiye'ye özgü saha koşulları kullanılarak, 151 çeşit kimyasal ve üç farklı arazi kullanım tipi için TKS hesaplanmıştır. TKS'nın, saha koşullarındaki ve hesaplamalarda kullanılan kimyasala özgü verilerdeki değişimlere duyarlı olması sebebiyle, Microsoft Excel tabanlı bir maruziyet modeli geliştirilmiştir. Bu model, jenerik ve sahaya özgü TKS'nin hesaplanmasına ve hesaplamalarda kullanılan verilerin, dolayısıyla da standartların, periyodik olarak güncellenmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca, TKS'nin hesaplanmasında kullanılan genel toprak ve hidrojeolojik özellikler ile ilgili bilgileri sağlayabilecek bir hidrojeolojik veritabanı oluşturulmuştur. Bu veritabanının, ileride risk değerlendirme çalışmaları sırasında kavramsal saha modellerinin, örnekleme stratejilerinin ve seyrelme faktörlerinin oluşturulması amacına hizmet etmesi beklenmektedir.Sonuç olarak, bu çalışma insan sağlığı odaklı risk bazlı TKS'nin geliştirilmesi için genel bir bakış açısı ve yaklaşım sunmaktadır. Geliştirilen kavramsal ve teknik altyapının, Türkiye'deki yasal yetkili birimler ve diğer paydaşlar tarafından yürütülecek kirlenmiş sahalar yönetimi çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soil quality standards (SQSs) are one of the most important elements of management system for contaminated sites. In order to manage risks associated with soil contamination, risk based SQSs are used worldwide. However, in Turkey, the Soil Pollution Control Regulation in force was focusing mainly on the use of stabilized sludge on soil and was including standards for a limited number of parameters, mainly metals and some organic chemicals. Thus, existing SQSs were far away from providing common criteria for assessment of the soil quality.In this study, the aim was to develop human health risk based SQSs for Turkey. For derivation of risk based SQSs, the conceptual framework and technical infrastructure were established. SQSs were derived for 151 chemical substances and for three different land use types by incorporating generic site characteristics for Turkey. Since SQSs are highly sensitive to site conditions and chemical-specific data used in calculations, a Microsoft Excel based exposure model was developed as a technical tool. This tool serves for calculation of generic and site-specific SQSs and maintenance of the currency of the standards by allowing periodic update of data used in calculations. Besides, a hydrogeologic database was developed to provide information on the general soil and hydrogeologic characteristics that are used in derivation of SQSs. This database is ultimately, expected to serve for development of conceptual site models, sampling strategies, and derivation of dilution factors during risk assessment studies.As a result, this study presents a general perspective and approach for derivation of human health risk based SQSs. It is believed that the developed conceptual and technical infrastructure will contribute to contaminated site management and risk assessment studies conducted by the regulatory authorities and the other stakeholders in Turkey.