Sustainability assessment of a hydropower project: A case study of Kayraktepe dam and hepp
Hidroelektrik projesinin sürdürülebilirlik değerlendirmesi: Kayraktepe barajı ve HES projesinin bir örnek olarak incelenmesi
  1. Tez No: 285650
  2. Yazar: AYÇA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünya, bugünlerde elektrik kesintisi, su kesintisi, hava değişimi ve küresel ısınma ilekarşı karşıya kalmaktadır. Hidroelektrik sektörü bu problemlerle baş etmede büyükrol oynamaktadır. Aynı zamanda, sürdürebilir kalkınmayı geliştirecek projelersağlamaktadır. Fakat hidroelektrik santrallerin (HES) sosyal, çevresel ve ekonomiketkileri düşünülmezse, geri dönüşümü olmayan yıkımlara sebep olabilir. Türkiye'deson zamanlarda, sosyal ve çevresel sorunlardan dolayı, HES karşıtı görüşlerartmaktadır. Bu sorunların, HES projelerinin gelişmesindeki süreçte bir eksikliktenkaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmıştır. HES projeleri ile ilgili Türkiye'deki, kanunve yönetmelikler incelenmiştir.Uluslararası Su Enerjisi Birliği, hidroelektrik projeleri için SürdürülebilirlikDeğerlendirme Protokolü'nü geliştirmiştir. Bu protokolde, projelerin sosyal, ekonomikve çevresel etkileri değerlendiriliyor. Bu tezde, fizibilite aşamasındaki KayraktepeProjeleri, Uluslararası Su Enerjisi Birliğinin Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolükullanılarak incelenmiş, sosyal, çevresel ve ekonomik etkileri değerlendirilmiştir.Böylece, büyük barajın etkileri, orta büyüklükteki bir baraj ve beş HES tesisininetkileri çevresel, sosyal ve ekonomik yönden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world faces with lack of electricity access, water scarcity, climatechange and global warming. The hydropower industry has a crucial role to deal withthese problems as well as to develop projects for sustainable development.However, if social, environmental and economical impacts of a hydroelectric powerplant (HEPP) project are not considered, it might lead to irreparable destructions.Nowadays, in Turkey, due to social and environmental problems resulting fromhydropower projects, the opponents of HEPP projects are increasing. Whether thereare any deficiencies in hydropower project?s development procedure causingenvironmental and social problems is researched in this thesis. The laws andlegislations in Turkey related to hydropower project are investigated.The International Hydropower Association (IHA) has developed HydropowerSustainability Assessment Protocol for hydroelectric power projects. It assesses theprojects according to economic, social and environmental measurements. Thus acase study, namely Kayraktepe Dam and HEPP Projects is evaluated to identifysocial, environmental and economical effects of the project at an early stage byusing this Sustainability Assessment Protocol. The effects of large scale dam arecompared with the effects of medium dam and five diversion weirs on social,environmental and economical issues.