Demir-karbon alaşımlarında A1 ve A3 dönüşüm sıcaklıklarının karbon oranı ile değişiminin dilatometrik yöntemle incelenmesi
  1. Tez No: 28567
  2. Yazar: ÜMİT ALVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada ötektoid altı bileşimde ticari, kalitede çelikler kullanılarak Fe-C denge diyagramındaki kritik dönüşüm sıcaklıkları termal genleşme yöntemiyle ve farklı ısıtma ve soğutma hızlarında incelendi. Ağırlık yüzdesi 0.19, 0.29, 0.38, 0.49 C olan demir-karbon alaşımları A3 eğrisinin 30-40“C yukarısındaki sıcaklıklara çıkarıldı. Bu sıcaklıklarda 30 dakika bekletildikten sonra fırınının içinde oda sıcaklığına kadar soğutuldu. Ar^ ve Ac^, Ar3 ve AC3 sıcaklıkları dilatometrik metodla incelendi. Denge halindeki dönüşüm noktaları (A^ ve A3) elde edildi. Yaklaşık 715 °C olarak bulunan A^ sıcaklığı literatürde verilen 723 ”C den daha düşüktür. Bu da incelenen numunelerin ticari kalitede olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü yapılan analizde incelenen çeliklerin ağırlık olarak %0.7 oranında Mn içerdiği görülmüş tür. Manganezin ötektoid sıcaklığı düşürme etkisi bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the critical transformation points in lypoeutectoid alloys of the Fe-C system were investigated using the thermal expansion method, with different rates of heating and cooling. Alloys containig 0.19, 0.29, 0.38, 0.49 weight percent carbon were annealed 30-40 °C above the A3 line for 30 minutes and then cooled to room temperature in the furnace. The Ar3 and Ac 3, the Ar^ and Ac^ temperatures in these alloys were ietermined by the dilatometric method. The transformation points in the equilibrium condition (A^ and A3) were obtained. \l temperature was found to be around 715 °C which is less then 723 °C given in the literature. This is attributed to the fact that the samples used in this investigation were trade quantities and included %0.7 weight percent Mn as impurity. It is well-known that manganese tend to lower the eutectoid temperature. V