AC and DC conductivites in chalcogenide glasses
  1. Tez No: 28568
  2. Yazar: ERCÜMENT AKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada hacimli kalkojen cam örneklerinin elektriksel iletimi incelendi. ± 40 V arası gerilim uygulanarak, değişik sıcaklıklarda, örneklerin doğru akım iletkenliği ölçüldü. İletkenliğin bu kolunun genel olarak sıcaklığa üstel bağımlılık gösterdiği ve oda sıcaklığı üzerinde yaygın durum iletkenliğinin egemen olduğu görüldü. İkinci bölümde ise alternatif akım iletkenliği değişik frekanslarda araştırıldı. Sonuçlar iki tür iletkenliğin (da ve aa) değişik şekilde kaynaklandığım ve bu durumu öngören CBH modelinin doğruluğunu ortaya koydu, croc 300 K için yaklaşık 0.9, T < 300 K için ise yaklaşık 1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work the electrical conductivity in chalcogenide glasses (in bulk form) has been examined. Applying voltages around ±40 volts and at different temperatures dc conductivity of the samples has been measured. This branch of conductivity shows generally an exponential relation with temperature of the form 300 K down to room temperature; and ~ 1 for T < 300 K. As for the exponent n (in o oc T"), it is found to be ~ 1.6. v. ^0