Güvey otunda (origanum sipyleum L.) polifenolik maddelerin ekstraksiyonunun kemometrik yöntemle optimizasyonu
Optimisation of polyphenolic substances extraction in origanum sipyleum L. by chemometric method
- Tez No: 944072
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tıbbi aromatik bitki olan Origanum sipyleum L. içerdiği polifenolik bileşenler antioksidan, antiviral, antikanser, antiinlamatuvar sağlık etkileri göstermektedir. Bu çalışmada O. sipyleum L. bitkisinde fenolik maddelerin ektraksiyonun kemometrik yöntemle optimizasyonu çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; uçucu yağ kompozisyonu GC-MS yöntemiyle timol (%20,18±0,32), gamma-terpinen (%17,36±0,28), karvakrol (%10,18±0,24) olarak tespit edilmiştir. Bitkideki 15 farklı elementin ICP-MS de yapılan ölçümlerinde sağlık etkileri değerlendirildi. Optimum ektraksiyon koşulları ses ötesi dalga destekli ektraksiyon için etil alkol/su oranı 75/25 mL/mL; sıcaklık 60 oC; süre 45 min; çözücü/katı oranı 50 g/mL; pH:3 ve mikrodalga destekli ektraksiyon için etil alkol/su oranı 35/65 mL/mL; mikrodalga gücü 350 W; süre 60 s; çözücü/katı oranı 65 g/mL; pH:3 olarak belirlenmiştir. Optimal koşullardaki toplam fenolik madde;toplam flavonoid madde; antioksidan madde DPPH yöntemi; antioksidan madde FRAP yöntemi; rozmarinik asit; luteolin; kafeik asit; pirogallol değerleri sırasıyla ses ötesi dalga destekli ektraksiyon için 22,771 mg GAE/g; 0,128 mg/g KuBİ; 86,797% İnhibisyon; 45,642 mg TEA /100 g KuBİ; 149,692 mg/100 g KuBİ; 44,037 mg/100 g KuBİ; 7,097 mg/100 g KuBİ; 703,637 mg/100 g KuBİ ile mikrodalga destekli ektraksiyon için 543,717mg GAE/g; 0,944mg/g KuBİ; 89,083% İnhibisyon; 1640 mg TEA /100 g KuBİ; 227,765 mg/100 g KuBİ; 5,505mg/100 g KuBİ; 8,714mg/100 g KuBİ; 136,045 mg/100 g KuBİ bulunmuştur. Mikrodalga destekli ektraksiyon ile elde edilen polifenolik madde miktarı ve buna bağlı aktivitelerin ses ötesi dalga destekli ektraksiyon göre yüksek olduğu anlaşılmıştır. Origanum sipyleum L. bitkisinin zengin bir polifenolik içeriğe sahip olduğunu ve fonksiyonel gıda olarak farmasötik ve diyet potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The polyphenolic compounds contained in the medicinal aromatic plant Origanum sipyleum L. show antioxidant, antiviral, anticancer, anti-inflammatory health effects. In this study, the optimization of the extraction of phenolic substances in O. sipyleum L. plant was studied by chemometric method. According to the results obtained; the composition of the essential oil was determined as thymol % (20,18 ± 0,32), gamma-terpinene % (17,36 ± 0,28), carvacrol % (10,18±0,24) by GC-MS method. The health effects of 15 different elements in the plant were evaluated in the measurements made by ICP-MS. The optimum extraction conditions were ethyl alcohol/water ratio 75/25 mL/mL for Ultrasound assisted extraction (USAE); temperature 60 oC; time 45 min; solvent/solid ratio 50 g/mL; pH: 3 and ethyl alcohol/water ratio 35/65 mL/mL for microwave assisted ectraction (MWAE); microwave power 350 W; time 60 s; solvent/solid ratio 65 g/mL; pH: 3 were determined. Total phenolic substance; Total flavonoid substance; antioxidant substance DPPH method; antioxidant substance FRAP method; rosmarinic acid;luteolin; caffeic acid; pyrogallol values under optimal conditions were 22,771 mg GAE/g for USAE; 0,128 mg/g QE; 86,797 % Inhibition; 45,642 mg TEA /100 g dry plant (DP); 149,692 mg/100 g DP; 44,037 mg/100 g DP; 7,097 mg/100 g DP; For USAE, 543,717mg GAE/g; 0,944mg/g QE; 89,083% Inhibition; 1640 mg TEA/100 g DP; 227,765 mg/100 g DP; 5,505 mg/100 g DP; 8,714 mg/100 g DP; 136,045 mg/100 g DP were found. It was understood that the amount of polyphenolic substance obtained with MWAE and the activities related to it were higher than USAE. It shows that Origanum sipyleum L. plant has a rich polyphenolic content and may have pharmaceutical and dietary potential as a functional food.