Experimental investigation of R134A flow in a 1.65 mm copper minitube
1.65 mm?lik bir miniboruda R134A akışının deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 285676
  2. Yazar: BİLGEHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU, PROF. DR. SADIK KAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez bir miniboruda soğutkan (R-134a) akışını deneysel olarak incelemektedir. Küçük ölçeklerdeki ısı transferi göreceli olarak yeni bir araştırma alanıdır ve 1970'lerin sonlarından bu yana revaçtadır. Mini ve mikro ölçeklerdeki soğutkan akışı soğutma teknolojisinin geleceği için potansiyel bir iyileştirme faktörüdür. Yaklaşan belli gelişme ve ilerlemeler için, nümerik ve teorik çalışmalara öncülük etmesinin yanı sıra konunun iç yüzünün anlaşılması ve alandaki altyapının kurulumuna katkıda bulunulması konularında deneysel çalışmalar çok değerlidir. Literatürdeki çalışmalar göstermektedir ki miniboru ve minikanallardaki düşük debi ve sabit duvar sıcaklığı yaklaşımı genel ilgi alanları arasında değildir. Bu sebeple, 1.65 mm çaplı bakır miniborudaki iki fazlı soğutkan akışının sabit duvar sıcaklığı yaklaşımıyla deneylerinin yapılması için bir deney düzeneği hazırlanmıştır. Deney düzeneğinin tasarımı, hazırlığı ve yapılan değişiklikleri bu tezde açıklanmaktadır. İki fazlı akış ve kuruluk dereceleri ayarlamaları doyma basıncındaki soğutkanın ön ısıtıcıyla ısıtılmasıyla olmuş, sabit duvar sıcaklığı yaklaşımı su etilen glikol karışımı kullanılan ikincil bir çevrimle sağlanmıştır. Soğutkanın değişen kuruluk dereceleri ve doyma sıcaklıkları için iki fazlı akışta ısı transfer katsayısı ve basınç düşmesi hesaplanmış ve literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the refrigerant (R-134a) flow in a minitube experimentally. The small scale heat transfer is a relatively new research area and has been in favor since the end of 1970?s. Refrigerant flow in mini- and microscale media is a potential enhancement factor for refrigeration technology in the future. For the forthcoming developments and progresses, experimental studies are invaluable in terms of having an insight and contributing to the establishment of infrastructure in the field in addition to leading the numerical and theoretical approaches. The studies in the literature show that low mass flow rate and constant wall temperature approach in minitubes and minichannels were not among the main areas of interest. Therefore, an experimental set-up was prepared in order to perform experiments of two-phase refrigerant flow in a 1.65 mm diameter copper minitube with the constant wall temperature approach. The design, preparation, and modifications of the experimental set-up are explained in this thesis. Two-phase flow and quality arrangements were done by pre-heating the refrigerant at saturation pressure and the constant wall temperature was achieved by a secondary cycle with water and ethylene glycol mixture as the working fluid. The heat transfer coefficient and the pressure drop for the two-phase flow with varying quality values and saturation temperatures of the refrigerant were calculated and compared with the results available in literature.