Optimization of vibration characteristics of a radar antenna structure
Bir radar anten yapısının titreşim özelliklerinin optimizasyonu
- Tez No: 285677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hava araçlarına entegre edilen radar anten yapılarından özellikle dizi antenler dinamik yapısal ve aerodinamik yüklere maruz kalmaktadır. Bu yüklerin var olmasından ötürü antenin performansını olumsuz yönde etkileyen belirli dinamik yer değiştirmeler mevcuttur. Yer değiştirmeler ve titreşimler faz dizi anten elemanlarının oryantasyonunda değişimlere sebep olduğundan dolayı, ki bu da anten kazancını olumsuz yönde etkilemektedir, yer değiştirmelerin ve titreşimlerin dizi anten yapıları üzerindeki etkisi oldukça önemlidir.Bu çalışmada belirli bir radar anten yapısının titreşim karakteristiği topolojik optimizasyon ve destek elemanı tasarım optimizasyonu teknikleri kullanılarak optimize edilmiştir şöyle ki mekanik titreşimlerin radar anteninin fonksiyonel performansına olan olumsuz etkileri minimize edilmiştir. Radar anten yapısının tasarımını değiştirmek için şöyle ki antenin 0-500 Hz aralığındaki kritik doğal frekansları hava platformunun yarattığı baskın harmonic frekans aralığı dışına ötelenecek şekilde topolojik optimizasyon ve destek elemanı tasarım optimizasyonu teknikleri ANSYS Sonlu Eleman (SE) yazılımı kullanılarak ayrı ayrı uygulanmaktadır. Bunun sonucunda, 0-500 Hz frekans aralığındaki faz dizi elemanların titreşim cevabının minimize edilebilmesi mümkün olacaktır; böylece daha iyi anten performansı elde edilebilir. Buna ek olarak, hava platformundan gelen tabandan uyarma geniş bant rastgele titreşim cevabının da minimize edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Radar antenna structures especially array antennas which are integrated onto structures of aerial vehicles are subject to dynamic structural and aerodynamic loads. Due to occurrences of these dynamic loads there will be certain dynamic deformations which affect the antenna?s performance in an adverse manner. The influence of deformations and vibrations are important on array antenna structures, since they cause a change in orientation of elements of the phased array antenna which affects the gain of the antenna negatively.In this study, vibration characteristics of a particular radar antenna structure are optimized using topology and stiffener design optimization methods such that negative effects of mechanical vibrations on functional performance of radar antenna are minimized. Topology and stiffener design optimization techniques are performed separately by the use of ANSYS Finite Element (FE) software in order to modify the design of the radar antenna structure such that its critical natural frequencies in the range of 0-500 Hz are shifted out of the dominant peak sinusoid frequency range of the air platform. As a result of this, it will be possible to minimize the vibration response of the phased array elements in the frequency range of 0-500 Hz; hence better antenna performance can be achieved. In addition to this, it will also be possible to minimize the broadband random vibration response of base excitation coming from air platform.