Analysis of laminated glass arches and cylindrical shells
Lamina cam eğrisel kiriş ve silindirik kabukların çözümlemesi
- Tez No: 285675
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZÜLFÜ AŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada PVB ile birbirine bağlanmış iki cam levhadan oluşan lamina cam eğrisel kiriş ve silindirik kabuk yapının çözümlenmesi yapılmıştır. Lamina cam eğrisel kiriş ve kabuklar mimari, havacılık, otomobil ve uçak endüstrisinde kullanılırlar. Eğrisel kirişler ve kabuk yapılar eğrilikleri nedeniyle düzlemsel yapılardan farklıdırlar. Matematiksel karmaşıklıkları nedeniyle yapılan çalışmaların bir çoğu eğrisel kiriş ve kabuk elemanların doğrusal olmayan davranışlarından ziyade doğrusal olan davranışları ile ilgilidir. Dolayısıyla eğrisel kiriş ve kabukların davranışını çözümlemek için büyük yerdeğiştirmeler kuramını dikkate alan bir matematiksel model geliştirilmesi gerekmektedir. Lamina cam yapılar ince olmaları nedeniyle kolayca büyük yerdeğiştirmeler gösterdiklerinden ve malzemelerin elastisite modülleri arasındaki büyük farktan dolayı mekanik davranışları karmaşıktır. Daha açıklayıcı şekilde ifade edilirse camın elastisite modülü PVB aratabakanın elastisite modülünden yaklaşık 7*104 kez daha büyüktür. Doğrusal olamayan davranışları nedeniyle lamina camların gerçekçi çözümlemesi büyük yerdeğiştirmelerin etkisi gözönüne alınarak yapılması gerektiğinden eğrisel kiriş ve kabukların doğrusal olmayan hakim denklemlerini elde etmek için değişim ve minimum potensiyel enerji ilkeleri kullanılarak matematiksel model geliştirilmiştir. Yerdeğiştirmeleri elde etmek için tekrarlamalı çözüm yöntemi kullanılmıştır. Türetilen doğrusal olmayan denklemleri sayısal çözmek için bilgisayar programı geliştirilmiştir ve elde edilen sayısal sonuçları doğrulamak için yapılan deneylerden ve sonlu elemanlar yönteminden elde edilen sonuçlar kullanılmıştır. Eğrisel kiriş ve kabukların davranışını açıklayan ve geliştirilen modelleri doğrulayan sonuçlar grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a laminated glass unit which consists of two glass sheets bonded together by PVB is analyzed as a curved beam and as a cylindrical shell. Laminated glass curved beams and shells are used in architecture, aerospace, automobile and aircraft industries. Curved beam and shell structures differ from straight structures because of their initial curvature. Because of mathematical complexity most of the studies are about linear behavior rather than nonlinear behavior of curved beam and shell units. Therefore it is necessary to develop a mathematical model considering large deflection theory to analyze the behavior of curved beams and shells. Mechanical behavior of laminated glass structures are complicated because they can easily perform large displacement since they are very thin and the materials with the elastic modulus have order difference. To be more precise modulus of elasticity of glass is about 7*104 times greater than the modulus of elasticity of PVB interlayer. Because of the nonlinearity, analysis of the laminated glass has to be performed by considering large deflection effects. The mathematical model is developed for curved beams and shells by applying both the variational and the minimum potential energy principles to obtain nonlinear governing differential equations. The iterative technique is employed to obtain the deflections. Computer programs are developed to analyze the behavior of cylindrical shell and curved beam. For the verification of the results obtained from the developed model, the results from finite element models and experiments are used. Results used for verification of the model and the explanation of the bahavior of the laminated glass curved beams and shells are presented in figures.