Study of alingment, efficiencies, and vertex resolution of a large magnetic spectrometer to measure spin structure functions in deep inelastic muon scattering
- Tez No: 28569
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV Özet Nükleon spininin bileşenleri arasında nasıl paylaşıldığını anlamak için, nükleomm spin yapı fonksiyonu ölçülür. Kuark-parton modeline göre, nötron ve protonun spin yapı fonksiyonları kuark spinlerinin nükleon spinine göre paralel ve antiparalel dağılımlarının farkıyla ilgilidir. Burada tanımlanan deneyde, g( dötronun spin bağımlı yapı fonksiy onları boylamasına polarize olmuş hedeften, boylamasına polarize olmuş müonun derin inelastik saçılmasıyla ölçülmüştür. Proton hedeften elde edilen aynı veriyle birlikte, sonuçlar, Bjorken ve Ellis-Jaffe toplam kurallarını test etmemize yardım eder. Bu tezde, hizalama ve verim ayarlaması, ve bu deneyde, saçılmış müonları ölçmek için kullanılan büyük manyetik spektrometrenin verteks çözünümü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill Abstract In order to understand how the spin of the nucleon is distributed among its constituents, one measures the spin structure function of the nucleon. In the quark-parton model, the spin structure function of the proton and the neutron is related to the difference of the quark distributions for quarks with the spin parallel and antiparallel to the nucleon spin. In the experiment described here, the spin dependent structure function of the deuteron