İzmir metropoliten alanına yerleştirilecek olan kuvvetli yer istasyonlarının zemin özelliklerini tanımlamaya yönelik jeofizik çalışmalar
Geophysical techniques are used to determine ground properties of located strong ground motion stations at Izmir metropolitan area
  1. Tez No: 285695
  2. Yazar: HİLMİ DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Depreme dayanıklı bina tasarımı depremlerin hasarlarının azaltılmasında en önemli görevlerin başında yer almaktadır. Deprem kuvvetlerini absorbe edecek, depremin yıkıcı gücüne karşı koyabilecek bir yapı deprem felaketinin en baştan yok edilmesi için çok büyük bir avantajdır. Bu avantajı yakalamak için jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendislerinin etkili bir biçimde çalışması gerekmektedir. Binanın yapılacağı zemin özelliklerinin bilinmesi, deprem sırasında zeminin ve üzerindeki yapının nasıl davranacağının ortaya konulması, yapının zemin özelliklerine uygun olarak inşa edilmesi depreme karşı savaşta önemli bir adımı oluşturmaktadır.İzmir Metropolü Yerleşim Alanında sık aralıklarla yerleştirilmiş ivme-ölçer kayıtçılardan elde edilen deprem kayıtlarına ve diğer jeofizik ölçümlere (MASW, microtremor, sismik, özdirenç ve zemin sondajları) dayalı olarak elde edilen verilerden en uygun yer hareketi davranış modelleri oluşturulacaktır.Kurulan 16 adet kuvvetli yer hareketi kayıtçısı kurulum alanlarında (istasyonlarında), Multichannel Analysis of Surface Waves (MASW) çalışmaları, Özdirenç Düşey Elektrik Sondajı (DES) ve Özdirenç Tomografi çalışmaları, mikrotremor ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca her istasyonda birer tane olmak üzere ve derinliği 20-300 m arasında değişen karotlu ve standart penetrasyon deneyli (SPT) zemin sondajları da yapılmıştır.İkinci aşamada ise ön değerlendirme sonuçlarına göre bazı istasyonlarda (bu çalışmada BLC-Balçova BRN-Bornova istasyonu ve MVS-Mavişehir) çalışmalar genişletilerek yöne bağlı olarak zemin özelliklerinin değişimi mikro dağılım özellikte irdelenmiştir. Bu aşamada elde edilen tüm jeofizik sonuçlar mekanik sondaj ile birlikte değerlendirilmiştir.Elde edilen tüm sonuçlara göre İzmir Metropol alanında zemin sınıflaması yapılırken mikro ölçekte çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake resistant design of buildings to reduce earthquake damage, is one of the most important tasks. A structure that absorbs earthquake forces and that can withstand the destructive power of earthquake, is a great advantage to destroy earthquake disaster from the rough. To achieve this advantage, the engineers of geophysics, geology and construction, must work effectively. To know the properties of ground where the building be done, to introduce how the ground and the structure on the ground act during the earthquake, is the major step of the war against earthquakes.The most suitable ground motion behavior model will be established using the earthquake recording obtained via accelerometers records placed by frequent sampling interval and other geophysical measurement (MASW, microtremor, seismic, resistivity and ground drilling) at Izmir Metropolitan area.There are 16 pieces of strong ground motion measurement stations established. Multichannel Analysis of Surface Waves(MASW) studies, Vertical Electrical Resistivity Sounding(VES) and Resistivity Tomography studies, microtremor measurements was carried out. In addition, the geotechnical borehole drilling with the depth in the range of 20 to 300 meters and Standart Penetration Tests(SPT) were obtained one each at every station.At the second stage, according to the results of the preliminary assessment at some stations(BLC_Balcova, BRN_Bornova and MVS_Mavisehir stations at this study), the change of soil properties depending on the change of direction were examined.It was concluded that a micro scale study should be done while the soil classification is realised in the region of Izmir Metropolitan, which is based on the all results obtained.