Simulations of a large scale solar thermal power plant in Turkey using concentrating parabolic trough collectors
Türkiye?de büyük ölçekli güneş enerjisi sistemlerinin parabolik oluklu kollektörler kullanılarak simülasyonu
  1. Tez No: 285701
  2. Yazar: YASEMİN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEREK K. BAKER, PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada parabolik oluklu kolektörler kullanılarak yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemlerinin teorik performansı incelenmiştir. Sistemin tümünün tasarımında ve simülasyonunda TRNSYS yazılımı ve ona bağlı STEC kütüphanesi kullanılmıştır. Kaliforniya Kramer Junction'da güneş enerjisi ile 30 MW değerinde elektrik üretimi yapan sistem örnek alınmıştır. Sistem parabolik oluklu kollektörler ve buna bağlı ısıtıcı ve ön ısıtıcı, beş adet besleme suyu ısıtıcısı yüksek basınç ve alçak basınç türbinlerini ve bir adet açık çevrim ısıtıcısı ile Rankine çevrimini oluşturmaktadır. Ilk olarak sistemde bir depolama yada ek ısıtma sistemi kullanılmamıştır.Sistemin yaz ayları için elde edilmiş sonuçları Kaliforniya'daki sistem sonuçları ilekarşılaştırılmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında %10 dan daha az hata görülmüştür. Kaliforniya ve Antalya'nın koşulları uygulanarak sistem bir yıl için simüle edildi. Kaliforniya ve Antalya'nın aylık verileri minimum ve maksimum oranları karşılaştırıldı. Antalya'da kurulan sistemin yıllık toplamda %30 daha az enerjiürettiği belirlenmiştir. Antalya'nın aralık ayındaki minimum enerjisinin maksimum enerjisine oranı 0.04 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the theoretical performance of a concentrating solar thermal electric system (CSTES) using a field of parabolic trough collectors (PTC) is investigated. The commercial software TRNSYS and the Solar Thermal Electric Components (STEC) library are used to model the overall system design and for simulations. The model was constructed using data from the literature for an existing 30-MW solar electric generating system (SEGS VI) using PTC?s in Kramer Junction, California. The CSTES consists of a PTC loop that drives a Rankine cycle with superheat and reheat, 2-stage high and 5-stage low pressure turbines, 5-feedwater heaters and a dearator. As a first approximation, the model did not include significant storage or back-up heating. The model?s predictions were benchmarked against published data for the system in California for a summer day. Good agreement between the model?s predictions and published data were found, with errors usually less than 10%. Annual simulations were run using weather data for both California and Antalya, Turkey. The monthly outputs for the system in California and Antalya are compared both in terms of absolute monthly outputs and in terms of ratios of minimum to maximummonthly outputs. The system in Antalya is found to produce30 % less energy annually than the system in California. The ratio of the minimum (December) to maximum (July) monthly energy produced in Antalya is 0.04.