The role of design attributes in shaping users' value assignment: The case of portable digital audio players
Tasarım özelliklerinin kullanıcıların ürün değer tespitindeki rolü: Taşınabilir dijital müzik çalarlar üzerine bir çalışma
- Tez No: 285700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kullanıcılar ürünlere değer atfederken birkaç etmeni göz önünde bulundururlar; bunlardan biri de ürünün özellikleridir. Bu özellikler, kullanıcıların hayattaki arzularına ve hedeflerine hizmet eden belli sonuçlar yaratır. Değerin atfedilmesinde; özellikler, sonuçlar ve hedefler sıralamasının kullanıcıların isteklerine ne kadar uygun olduğu dikkate alınır. Tasarımcının temel sorumluluğunun kullanıcı için değer yaratmak olduğu düşünülürse; ürünler tasarlanırken, kullanıcı için bu sıralamanın nasıl oluşacağı dikkate alınmalıdır.Bu çalışma, tasarlanan ürün özellikleri, bu özelliklerin sağladığı sonuçlar ve bu sonuçların tatmin etiği kullanıcı amaçları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Sonuçlar ve kullanıcı amaçları literatürde birlikte ele alınmakta ve ?değer tipleri? olarak adlandırılmaktadır. Yazında tanımlanan üç temel değer tipi şunlardır: pragmatik, deneyimsel ve sembolik. Tasarım özelliklerinin bu değer tiplerini nasıl sağladığı hem literatür taraması, hem de kullanıcıların satın alma öncesi taşınabilir dijital müzikçalarlara değer atfetmesi hakkında gerçekleştirilmiş olan örnek çalışma ile araştırılmıştır.Dijital müzikçalarlar üzerine yapılan çalışma merdivenleme metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasında belirlenen pragmatik, deneyimsel ve sembolik değer tipleri, 30 katılımcıyla yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen verilerle de desteklenmektedir. Bunun yanı sıra deneyimsel türün alt kategorilerine bir ekleme önerilmektedir. Ayrıca satın alma öncesinde değer atfederken sıkça bahsedilen tasarım özellikleri ve öne çıkan özellik-sonuç-amaç ilişkileri belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Users evaluate and assign value to products regarding several factors, one of which is design attributes. The attributes can provide certain consequences, which can, in turn, serve to users? desires or ultimate goals in life. Value is attributed regarding the desirability of the sequential chain of attributes, consequences and goals. Considering value creation for the users as designers? main responsibility; they should focus on how these chains are shaped while designing products.This study mainly concentrates on this relation between design attributes, the consequences these attributes provide, and the ultimate goals of users these consequences satisfy. Three main types of consequence and user goals, which are together called as value types, are identified in the literature: pragmatic, experiential and symbolic. How these value types can be provided by design attributes is examined both with literature review and a research on users? pre-purchase value assignment to portable digital audio players.The research on portable digital audio players is conducted using laddering technique. After the interviews with 30 respondents, the value types identified inthe literature review as pragmatic, experiential and symbolic value are supported by the data; and and an extension is suggested within the subgroups of experiential value. The salient design attributes that are valued at pre-purchase, and outstanding relations between designed attributes, consequences and user goals are identified.