Gökada kümelerinde beklenen gama-ışınları
- Tez No: 28698
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI OZ Gökada kümeleri fiziğinin anlaşılması günümüz astrofiziğinin en önemli konularından biridir. Optik, kızıl ötesi, X-ışın ve radyo astronomi gözlemleri gökada kümelerinin çeşitli özelliklerini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, gökada kümeleri fiziğinin gözden geçirilmesi ve şimdiye kadarki çalışmalarda üzerinde pek durulmayan bir yön olan kümelerden beklenecek 7-ışıması süreçlerinin ele alınması ve bu kanaldan ulaşacak bilgilerin konunun anlaşılmasına ne gibi katkılarda bulunabileceğini saptamaktır. Bu nedenle çalışmamızda elimizde bulunan NASA' nın SAS-2 gama-ışın uydusu verilerinin gökada kümelerine yönelik analizi için gerekli yöntemler ve bilgisayar programları geliştirilmiştir. Gökyüzünde konumlan bilinen ve kütle yoğunluk, uzaklık vs. gibi parametreleri bilinen bazı gökada kümeleri için 7-ışın akı değerleri hesaplanmıştır. Beklenen ışıma değerleri (bir istisna ile) SAS-2 gama ışın deneyi duyarlılık sınırı olan (10~6 foton /cm2 s)' da,n daha aşağıdadır. istisna konusu olan A401 gökada kümesinin NASA'nın halen çalışan Comp- ton Gamma-Ray Observatory (CGRO) gama-ışın uydu deneyleri verilerinde aranması ve gözlenebilmesi için çalışmaların sürdürülmesi önerilmektedir. Özellikle CGRO' nun sahip olduğu yüksek duyarlılık nedeniyle bir dizi gökada kümesini gama- ışınları kaynağı olarak ortaya çıkarması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT One of the most important tasks of astrophysics today is to understand the physics of clusters of galaxies. Optical, infrared, X- ray and radio astronomy obser vations help us in understanding some properties of clusters of galaxies. The purpose of this study is to re-examine the physics of clusters of galaxies and investigate the gamma ray emission expected from clusters of galaxies - an aspect rarely considered in the studies carried out up to now - and to determine how the information gathered from the study of gamma-ray emissions would help in understanding the problem at hand. For the purposes outlined above, methods and computer programs are developed to analyze the data we have from NASA's SAS-2 gamma-ray satellite. Gamma-ray flux values are calculated for the galaxies whose position in space is known and whose parameters such as mass density and distance are available. The expected flux values (with one exception) are generally below the sensitivity limit (I0~6photons/cm?s) of SAS-2 gamma- ray experiment. The exception mentioned above is the A401 clusters of galaxies. It is suggested that studies for its observation must continue using the data produced by the cur rently working NASA's CGRO (Compton Gamma- Ray Observatory) gamma-ray satellite experiments. It is expected that a number of clusters of galaxies will be revealed as sources of gamma rays as a consequence of the high sensitivity of CGRO.