Production of alginate from azotobacter vinelandii and its use in water and wastewater treatment
Azotobacter vinelandii'den alginat üretimi ve su ve atık su arıtımında kullanımı
  1. Tez No: 285743
  2. Yazar: ÇİĞDEM MORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN, PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Alginatlar ß-D-manuronik (M) ve ?-L-guluronik asitin (G) kopolimeridir. Bu çalışmada Azotobacter vinelandii ATCC® 9046 fermentörde alginat üretmek için kullanılmıştır. Çözünmüş oksijen konsantrasyonu, karıştırma hızı, sukroz ve kalsiyum konsantrasyonlarının alginatın özellikleri üzerine etkisi izlenmiştir. Çözünmüş oksijen konsantrasyonunun % 1 ve 10 aralığındaki değişimi alginat üretimini etkilemiştir. Yüksek alginat miktarı (4.51 g/L) ve maksimum viskozitenin, % 55' lik ortalama bir GG-blok miktarı ile gözlemlendiği optimum çözünmüş oksijen değeri % 5' tir. Hem yüksek hem düşük karıştırma hızları toplam alginat üretimini düşürmüş, ancak GG-blok yüzdesini 200 rpm' de % 76, 700 rpm' de ise % 87 olacak şekilde artırmışlardır. Orta seviyelerdeki sukroz ve kalsiyum konsantrasyonları (20 g/L and 50 mg/L) alginat üretimi ve kalitesinde iyileşmeye yol açmış, bu parametrelerin daha yüksek değerleri kayda değer bir iyileşme sağlamamıştır. Bu çalışmada üretilen sodyum alginat özellikle bakır iyonuna ağırlık verilerek maksimum ağır metal alımı için araştırılmış ve en yüksek bakır alımı 1.9 mM Cu2+/g alginat olarak bulunmuştur. Sonuçlar alginatın blok dağılımının bakır giderimi için beklendiği kadar önemli olmadığını göstermiştir. Alginat kalsiyum iyonu ile birlikte bulanıklık giderimi için de kullanılmıştır. GG-blok miktarının bulanıklık gideriminde önemli olduğubulunmuştur. % 55 GG-blok ve 8.9 cP viskozitesiye sahip 2 mg/L alginat, 60 mg/L kalsiyum iyonu ile bulanıklık değerini 1 NTU' nun altına düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Alginates are copolymers of ß-D-mannuronic (M) and ?-L-guluronic acids (G). In this study, Azotobacter vinelandii ATCC® 9046 was used to produce alginate in a fermentor. The effect of parameters such as dissolved oxygen tension (DOT), agitation speed, initial concentrations of sucrose and calcium on the properties of alginate were examined. Changes of DOT in the range of 1 and 10 % affected alginate production. The optimum DOT giving high alginate yield (4.51 g/L) and maximum viscosity was observed as 5 % yielding moderate GG-blocks of 55 %. Both high and low agitation levels reduced alginate production, but these conditions increased GG-block alginates as 76 and 87 % at 200 and 700 rpm, respectively. Moderate sucrose and calcium concentrations, 20 g/L and 50 mg/L, respectively were found better since further increase in their concentrations did not lead to a considerable improvement in alginate production and quality. Sodium alginates produced in this work were investigated for maximum heavy metal uptake with a special focus on copper ion and the highest copper uptake was around 1.9 mM Cu2+/g alginate. Findings showed that the block distribution of alginate was not as important as expected for copper removalAlginate together with calcium ions was used for the removal of turbidity. The amount of GG-block was found to be important in turbidity removal. Alginate having 55 % GG block and 8.9 cP viscosity resulted in a final turbidity lower than 1 NTU at 2 mg/L of alginate with 60 mg/L of calcium ion.