Usage of solar-spouted bed drier in the drying of parboiled wheat, corn and pea
Haşlanmış buğday, mısır ve bezelyenin kurutulmasında güneş enerjili-fıskiyeli yataklı kurutucunun kullanılması
- Tez No: 285744
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞUMNU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, haşlanmış buğday, mısır ve bezelyenin kurutulmasında güneş enerjisinin kullanılmasıdır. Kurutma deneyleri hem güneşte sererek hem de güneş enerjisi ile ısıtılan havanın kullanıldığı güneş enerjili-fıskiyeli yataklı kurutucu ile gerçekleştirilmiştir. Kurutma yöntemlerinin kuruma hızı ve ürün kalitesi üzerindeki etkileri haşlanmış buğday, mısır ve bezelyenin kurutulmasında incelenmiştir. İncelenen kalite değerleri, renk, büzülme, yığın yoğunluk, görünen yoğunluk, yığın ve iç gözeneklilik, mikroyapı, gözeneklilik boyutu dağılımı ve su emme kapasitesidir. Ayrıca, bezelye için askorbik asit miktarları ölçülmüştür.Bütün örnekler için, güneş enerjili-fıskiyeli yataklı kurutucuda kuruma hızı ve etkin yayınma katsayıları güneşte sererek kurutma işlemine göre daha yüksek ve bu nedenle kuruma süreleri önemli derecede daha az bulunmuştur. Farklı numunelerin kurutulmasında, etkin yayınma katsayıları güneş altında kurutmada 0.30x10?10 m2/s -0.65x10?10 m2/s aralığında, güneş enerjili-fıskiyeli yataklı kurutucuda ise 1.35x10?10 m2/s?3.65x10?10 m2/s aralığında değişmiştir. Genel olarak, güneş enerjili-fıskiyeli yataklı kurutucuda kurutulan örneklerin kalite değerlerinin daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bunlara, daha az büzüşme, daha fazla su emme kapasitesi, daha homojen gözenek dağılımı ve askorbik asitin daha yüksek oranda korunması örnek olarak verilebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was the application of solar energy for drying of parboiled wheat, corn and pea. Drying experiments were performed under open sun and also in the solar-spouted bed drier in which air heated by solar energy was used. The effects of these drying methods on drying rate and quality parameters were investigated for drying of parboiled wheat, corn and pea. The quality parameters evaluated were color, shrinkage, bulk density, apparent density, bulk and internal porosity, microstructure, pore size distribution, sphericity and rehydration ratio. For peas, ascorbic acid content was also measured.In solar-spouted bed drying, drying rates and effective diffusivity values for all samples were determined to be higher and therefore drying time was significantly lower as compared to open sun drying. Effective diffusivities were in the range of 0.30x10-10 m2/s - 0.65x10-10 m2/s for open sun and 1.35x10-10 m2/s - 3.65x10-10 m2/s for solar-spouted bed drying of different samples. In general, better quality parameters for solar-spouted bed dried samples were observed such as less shrinkage, higher rehydration capacities, more homogenous pore size distribution and higher ascorbic acid retention.