Design considerations and performance evaluation of a surge tank for diaphragm pump operation
Diyaframlı bir pompanın hava kabı tasarım kriterlerive performansının araştırılması
  1. Tez No: 285753
  2. Yazar: ŞAHİKA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. SERKAN KAYILI, PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması üç diyaframları pozitif deplasmanlı bir pompanın çıkış basıncındaki salınımları azaltmak için, kullanılan hava kabının tasarım ve performansının incelenmesi ve hava kabı için en uygun boyutlandırma ve giriş alanı tayini için yapılmıştır.Bu amaçla tasarlanan ve kurulan deney düzeneğinde bahsedilen üç diayframlı pompanın performans özellikleri test edilmiş daha sonra da hava kabı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Farklı boyutlara sahip üç hava kabı ve hava kabı girişi için tasarlanmış farklı alan büyüklüklerine sahip adaptörler ile deneyler yapılmış, en düşük salınımların gözlenmesi amaçlanmıştır.Deney sonuçlarına göre, üç farklı büyüklükteki hava kaplarından, en büyük hacime sahip olan hava kabında en düşük basınç salınımları gözlenmiştir. Bu hava kabı da pompa üreticisinin bu pompa ile endüstride kullandığı hava kabıdır. Bu sonuç literatürde bu konu ile ilgili kaynaklardaki bilgilerle de örtüşmektedir. Çünkü kaynaklarda hava kabının boyutları büyüdükçe çıkış basıncındaki salınımların da azalacağı belirtilmektedir.Hava kabı giriş alanı ile ilgili olarak yapılan deneylerde sekiz farklı adaptör ve alan büyüklükleri ile yapılan testlerin sonuçlarında kabının mevcut giriş alanından daha küçük giriş alanı ile pompa çıkışındaki basınç salınımlarının azaltılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is performed to evaluate the design consideration and performance characteristics of a surge tank for a diaphragm pump operation and to evaluate the proper volume and inlet area of surge tank in order to reduce the pulsations of the discharge pressure.An experimental set up is constructed for a three diaphragm positive displacement pump and the experiments are conducted afterwards. The surge tanks having different volumes and the surge tank inlet area configurations are tested in order to achieve the minimum peak to peak pulsations.Experiments showed that among the different sizes of the surge tanks, the minimum peak to peak pulsations are achieved with the largest volume which is the original surge tank of the test pump used by the pump manufacturer. This result is supported by the literature which states that with greater surge tank size the magnitude of pulsations can be diminished more.Regarding the surge tank inlet area design; among the eight different adaptors a proper inlet area value is concluded having the minimum peak to peak pulsations also smaller than the original configuration.