Mechanical properties identification of viscoelastic/hyperelastic materials based on experimental data
Deneysel dataya dayalı viskoelastik/hiperelastik malzemelerin mekanik özelliklerinin tanımlanması
- Tez No: 285754
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERKMEN, YRD. DOÇ. DR. İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Viskoelastik yapıya sahip malzemelerin bilgisayar ortamında mekanik özelliklerininbelirlenmesi ve modellenen parçaya viskoelastik malzeme modeli atayaraksimulasyonu zordur. Bu tür durumlarda simulasyonu yapılcak olan malzemenin,malzeme modelinin uygun seçilmesi ve seçilen modellerin malzeme katsayılarınınbilinmesi gerekir.Daha gerçekçi simulasyon için genellikle viskoelastik malzemenin hiperelastikyapısıda incelenir ve hiperelastik modeli de yapılan çözümlere dahil edilir. Bu işlemiçin dışardan mekanik bir malzeme testi/deneyi yapılarak, alınan verilerin yardımıile malzeme modelleri ve katsayıları seçilir.Bu tezin ana amacı, viskoelastik yapılı bir malzemenin indentör test düzeneğiyardımıyla evrik sonlu elemanlar yönteminde modellenmesi ve kullanılan modelleriçin malzeme katsayılarının yapılan deneylere göre optimizasyonudur.Bu tezde ilk olarak, mekanik malzeme testleri/deneyleri için haptik cihaz ve gerekliolan diğer ekipmanlar kullanarak indentör deney sistemi kurulmuştur.Evrik sonlu elemanlar yöntemiyle ve seçilen ilk malzeme model katsayılarana göre,test edilen malzemeler viskoelastik ve hiperelastik yapılarıyla modellenmiştir.Analizden çıkan model katsayıları indentör deney sisteminden gelen sonuçlaryardımıyla yapılan deneyin özelliklerine göre optimize edilmiştir. Bu sayede testyapılan malzeme için, evrik sonu elemanlar yönteminde seçilen modelin doğruluğukanıtlanmış ve modellerdeki gerekli olan malzeme katsayıları yapılan deneyleregöre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical simulation of viscoelastic materials and assigning a viscoelasticmaterial to the modeled parts in the simulations are difficult task. For thesimulations, material model should be well chosen and material coefficients of thechosen models should be known.In order to obtain accurate simulations, hyperelastic characteristics of theviscoelastic materials should be investigated and hyperelastic model should beincorporated in the solutions. Material models and material model?s coefficients arechosen with the help of mechanical tests/experiments for these situations.The main goal of this thesis is to optimize material model?s coefficients by using anindenter test setup results and inverse finite element modeling. To achieve this,firstly by using a haptic device and other required equipments an indenter setup wasprepared to test the materials mechanically. Inverse finite element modeling methodis used in order to model the materials according to their viscoelastic andhyperelastic characteristics. The model obtained from analysis was optimized byusing the results obtained from indenter setup according to experimental test data.By doing this, the correctness of the model chosen by inverse finite elementmodeling was proved for the tested material and material model coefficients werecalculated correctly.