Kemal Tahir'in tefrika halinde kalmış romanları üzerine bir inceleme
An exeminitation of the feulletion on Kemal Tahir
  1. Tez No: 285777
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Kemal Tahir, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli yazarlarındandır. Ortaya koyduğu eserlerle, tarih- toplum özdeşliği içerisinde, Türk insanın anatomisini çıkarmayı hedefleyen yazarımız, tartışma yaratacak bir algıyla edebiyat tarihimizde yer edinmeyi başarmıştır. Toplumumuzun geçirdiği keskin dönemeçleri saptayarak eserlerini inşaya girişen Tahir, yaşadığı dönemin toplumsal meselelerini bu dönemeçlerde aramayı hedeflemiştir.Biz de Kemal Tahir'in bir aydın, yazar olarak bugüne geliş aşamasında tefrika halinde yayınladığı romanlarını tezimizde inceleyerek, onun geçirdiği evreleri belirlemeyi amaçladık. Bugüne kadar gazete ve dergi sayfalarında kalan romanların tahlilinde öncelikle romanların içeriklerini, ardından şahıs kadrolarını, bakış açılarını, zaman, mekân, dil ve üslûp tasnifiyle irdeledik.Tezimizin `Giriş' bölümünde ise tefrika romancılığın doğuşu ve popüler kültürle bağlantısını verip Kemal Tahir'in tefrika romanlarına yaklaşımımızı hangi perspektiften ele aldığımızı belirttik.
Özet (Çeviri)
Kemal Tahir is the leading writer of the Turkish literature in republic period. His works that he revealed within history ? community identity, has managed to obtain with create a debate in our literary history. Tahir was developed his work with the important events of our society. He aimed to searching his society in these important event.We purposed to determinate Kemal Tahir?s phases which he developed as an intellectual and writer in our thesis. We researched personal staff, viewpoints, time, place, language and writing style in his novel summaries that written on newspapers and magazine pages to the ever.We specifyied connection between feuilleton novel?s birth and popular culture and we tackle our thoughts for the Kemal Tahir?s feuilleton novels in the entrance part of our Thesis.