Subversion of identity in Marge Piercy's small changes and woman on the edge of time
Marge Piercy?nin küçük değişimler ve zamanın kıyısındaki kadın adlı romanlarında kimliğin altüst edilmesi
  1. Tez No: 285798
  2. Yazar: PINAR AYTUĞ İNAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Toplumsal cinsiyet teorisi, toplumsal cinsiyetin doğal olarak önceden verilmiş bir şey değil, toplum tarafından şekillenmiş bir yapı olduğu üzerinde durur. Toplumsal cinsiyet teorisi ?kadın? ve ?erkek? kavramlarının heteroseksüel ataerkil sosyal düzene hizmet eden üretimler olduğunu savunur ve bu yapıların, öncelikle ?kadın? kavramını feminist çalışmaların öznesi olmaktan çıkararak, yapıbozumcu bir yaklaşımla altüst edilebileceğini öne sürer. Dahası, toplumsal cinsiyet teorisi, cinsiyet rollerini gerçekleştirmede ortaya çıkan başarısızlıkları açığa çıkararak ya da normlara doğal olarak uymayan bireyleri örnek göstererek, heteroseksüel sosyal düzenin bu sahte yapısının altüst edilebileceğini belirtir. Bunun yanı sıra, toplumsal cinsiyet teorisi, cinsiyetin betimleyici değil, performatif bir yapısı olduğunu ortaya koymanın, onun doğal olmadığını kanıtlayacağını ileri sürer.Bu çalışmada bir sosyal yapı ve performatif davranışlar bütünü olarak toplumsal cinsiyet üzerinde durulmuş, bu toplumsal cinsiyet normlarının ve bu normların gerektirdiği rollerin dayatılmasının, bireylerin ?yaşanabilir yaşamlar? sürdürmesine engel teşkil ettiği ortaya konulmuştur. Bireylerin iç dünyaları ve yaşam boyu deneyimlerini detaylı bir biçimde yansıtan ve bu alanda oldukça etkili birer örnek olan Marge Piercy'nin Small Changes [Küçük Değişimler] ve Woman on the Edge of Time [Zamanın Kıyısındaki Kadın] adlı romanları örnekleme açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender theory puts the value to the claim that gender is a socially-oriented frame rather than a natural given one. Gender theory supports that woman and man are fabrications that serve on behalf of heterosexual patriarchal social order, and suggests that it should be undertaken with a deconstructive approach, by taking the concept of woman from the center of the feminist struggles. Furthermore, gender theory expresses that by revealing failures in actualizing gender roles or by showing individuals that are not convenient according to norms naturally, this artificial structure of heterosexual social order can be subverted. In addition to that, gender theory assumes that revealing that gender has a performative characteristic rather than an expressive form may also reveal its unnaturalness.In this work, gender as a social construction and as a performative set of acts is discussed and it is made clear that the impositions about gender norms and roles constitute obstacles for individuals to live ?livable lives?. Marge Piercy?s novels Small Changes and Woman on the Edge of Time are analyzed in this context as they are texts about individuals? insights and life experiences.