Aile dostu uygulamaların iş-özel yaşam dengesi üzerindeki etkisi
The effect of family friendly practices work-personal life balance
- Tez No: 285803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın temel amacı, aile dostu uygulamaların iş-özel yaşam dengesi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle literatür araştırması yapılmış, daha sonra ise anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasına alan olarak Antalya ili Manavgat ilçesinde bir otel işletmesi seçilmiştir. Kullanılan anket 3 bölümden oluşmaktadır; katılımcıların demografik özellikleri, işletmenin aile dostu uygulamaları ve çalışanların iş-özel yaşam dengesi. Bu bölümlerden aile dostu uygulamalar ve iş-özel yaşam dengesi bölümlerinde yer alan sorular 5 li Likert Ölçeğinde hazırlanmıştır. Çalışmada anket yöntemiyle toplanan veriler SPSS 16.0 istatistiksel paket programı yardımı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmada öncelikle kullanılan ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması amacıyla güvenilirlik analizi ve faktör analizi yapılmış, daha sonra katılımcıların demografik özelliklerinin frekans dağılımlarına, demografik özelliklere ilişkin bağımsız iki örneklem testlerine, tek yönlü varyans analizlerine, korelasyon ve regresyon analizlerine yer verilmiştir.Analiz sonucuna göre işyerinin aile dostu uygulamaları ile çalışanların iş-özel yaşam dengesi arasında pozitif yönlü düşük bir ilişki bulunmaktadır. İki değişken arasındaki bu ilişkinin modeli regresyon analizi ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Regresyon analizi sonucuna göre İşletmelerin aile dostu uygulamaları ile çalışanların iş-özel yaşam dengesi arasındaki ilişki Y=2,270+0,163X modeli ile açıklanabilir. Bağımsız değişken olan Aile Dostu Uygulamalar, bağımlı değişkenin yani İş-Özel Yaşam Dengesi'nin %18,3'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study, family-friendly practices to determine the impact on work-life balance. Research has been primarily the study of literature, the survey was conducted later. The survey field work was chosen as the operation of a hotel in the town of Manavgat, Antalya province. The questionnaire used consists of 3 parts: Demographic characteristics of participants, family-friendly business practices and employees? work-life balance. This family-friendly practices and work-life balance the sections contained in sections of 5 questions prepared in Likert Scale. In this study the method of survey data collected with the help of the SPSS 16.0 statistical package program was analyzed and interpreted. The validity and reliability of the scale used in this study primarily to investigate the reliability analysis and factor analysis, then the frequency distribution of participants' demographic characteristics, demographic characteristics of the two independent sample tests, one-way analysis of variance, correlation and regression analysis are given.Analysis showed that family-friendly workplace practices and employees' work-life balance in a relationship between the low positive way. Model of the relationship between two variables were examined with regression analysis. According to the results of regression analysis of family-friendly practices of businesses with the relationship between employees' work-life balance can be explained by the model Y = 2.270 +0.163 X The argument of the Family Friendly Practices, the dependent variable, % 18.3 Work-Personal Life Balance plains.