Türk polis teşkilatında stratejik yöneticilik üzerine bir araştırma: Ankara örneği
A research of strategic manager in turkish national police: Sample of Ankara
- Tez No: 285826
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk Polis Teşkilatında stratejik yöneticilik mevcut düzenlemelerde her yıl nisan ayında düzenlenen yazılı sınava girilmesi ve sicil notunun da dikkate alındığı, mayıs ayı başında toplanan ?Yüksek Değerlendirme Kurulu? karalarıyla açıklanan, 2.Sınıf Emniyet Müdürlüğü rütbesinde başlayan ve emekli olana dek devam eden bir süreçtir.Bu çalışmada genel olarak yönetimin özellikleri, yöneticilik kavramları, örgütlerdeki yönetici tipleri, Türk Polis Teşkilatındaki yöneticilerin tarihsel gelişimi, bazı kurumlardaki stratejik yöneticilerin eğitim süreçleri, Ankara Emniyet Müdürlüğünde, Komiser Yardımcısından 2.Sınıf Emniyet Müdürüne kadar her rütbeden görevlilerle Türk Polis Teşkilatında görev yapan stratejik yöneticilerde bulunması gereken özellikler tartışılmış ve stratejik yöneticilerden beklentilerle çalışma tamamlanmıştır.Yapılan odak - grup görüşmelerinde katılımcıların stratejik yönetici özelliklerinde önceliği; sorumluluklarını bilmesi, değişime ayak uydurabilmesi, eğitim ve temsil kabiliyetinin iyi olması konularına verdikleri görülmüştür.Bununla birlikte; öncelikli sorunların ve çözüm yollarının belirlenmesi, astlarla iyi bir iletişim kurulması, stratejik yöneticinin bir vizyonu ve liderlik özelliği olması, teknolojiden iyi yararlanılması, krizin iyi yönetilebilmesi, adaletli ve tarafsız olması, hızlı karar alabilmesi, problem çözme tekniklerini bilmesi, diğer kurumlarla işbirliğine açık olması gibi konuların da, bu çalışmada stratejik yönetici özellikleri olarak ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Strategically management in Turkish National Police, is a period that starts with 2nd Degree Chiefs of Constabla and continues till retirement. with new arrangements, the examination is organized at each April, and the results are declared by ?High Assessment Commission? decisions by the beginning of May; personal record is also important for evaluation.In this work; properties of management, concepts of management, manager types in organizations, historical improvement of managers in National Turkish Police, training phases of strategically managers in some organizations, the qualifications that all employees of Ankara Police Department from lieutenant up to second degree chief of police and strategies managers in National Turkish Police should have, have been discussed in general and work has been completed with expectations from strategically managers.In focused and group interviews, it has been seen that the participants are giving the priority in manager qualifications to being aware of responsibilities, keeping up with changes, good qualification of training and presentation.Beside this, it has been seen in this work that; priority to determine problems and solution ways, good communication with underling, a vision and leadership property of strategic manager, utilization of technology, good management of crisis, being just and objective, speed in giving decision, knowing problem solution techniques, and being open to collaboration with other organizations came also into prominence