Abdullah Öcalan'ın yakalanması sonrası dönemde Öcalan'ın PKK terör örgütü için önemi
The importance of Abdullah Öcalan for PKK terrorist organization after his capture
  1. Tez No: 285825
  2. Yazar: SÜLEYMAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
1984 yılında gerçekleştirdiği Şemdinli ve Eruh saldırıları ile terör eylemlerine başlayan PKK terör örgütü, aradan 26 sene geçmesine rağmen ülkemiz güvenliği açısından en büyük tehditlerden birisidir. Uzun yıllar binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olan bölücü terör, aynı zamanda birçok açıdan ülkemize büyük zararlar vermiştir.PKK terör örgütüyle mücadelede, örgüt lideri Abdullah Öcalan'ın önemli bir konumu bulunmaktadır. Kendisine verilen müebbet hapis cezasını İmralı cezaevinde çekmekte olan Öcalan, avukatları vasıtasıyla gönderdiği mesajlarla örgüte yön vermekte, bazı mesajları, örgüt yandaşları tarafından eylem talimatı olarak algılanmaktadır. Ayrıca, Öcalan'ın yakalanması, doğum günü gibi günlerin yıldönümlerinde ve kendisiyle ilgili gündeme getirilen asılsız iddialar nedeniyle, çeşitli illerimizde Öcalan konulu illegal eylemler yapılmakta, bu hususlar kampanyalaştırılmaktadır.Diğer taraftan, bazı üst düzey örgüt mensuplarınca, her fırsatta Öcalan'ı öven, adres ve muhatap gösteren, çözüm için en temel unsur olarak ele alan açıklamalar yapılmakta, örgüt yandaşı oluşumlar da, kararlarında ve faaliyetlerinde Öcalan'a ve PKK'ya bağlılıklarını ortaya koymaktadır. Son olarak yakın süreçte, Demokratik Açılım çerçevesinde teslim olan teröristlerin beyanları, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılması sonrası ve anayasa referandumu sürecinde Öcalan'ın direktifleri paralelinde yaşanan gelişmeler, Öcalan'ın örgüt üzerindeki belirleyici konumunu ve bir sözüyle örgüte neler yaptırabileceğini göstermiştir.Bu kapsamda, terörle mücadelenin başarıya ulaşması noktasında, Öcalan'ın PKK terör örgütü için öneminin ortaya konması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
PKK terrorist organization which started its terrorist activities by Şemdinli and Eruh attacks in 1984, is one of the major threats for the security of our country for the last 26 years passed. Separatist terrorism which has caused the loss of lives of our citizens for a long time, has also caused great damages to our country in different fields.Abdullah Öcalan, the leader of PKK, is a key point in our struggle against PKK terrorist organization. Öcalan who is now in İmralı prison for his life-long imprisonment sentence, sometimes meets with his lawyers and these meetings are sent to terrorist organization supporters in different forms, some meeting contents are perceived as an attack instruction by terrorist organization supporters. And illegal actions are carried out in the anniversaries of Öcalan?s arrest and his birthday and these claims are organized.On the other hand, some senior PKK members make public statements promoting Öcalan, addressing Öcalan and showing him as the major element for the resolution of the dispute, and pro-PKK structures display their loyalty to Öcalan and PKK in their decisions and activities. Recently, the statements of the terrorists who have surrendered in the process of Democratic Opening, developments in parallel of Öcalan?s directions during the referendum process and after the closing down of Democratic Society Party (DTP), have shown the specific position of Öcalan on PKK and what he can have PKK do with just one word of him.Accordingly, to end struggling against terrorism successfully, it is very important to specify the importance of Öcalan for the PKK terrorist organization.