2008 küresel krizi ve Türkiye ekonomisine etkileri
2008 global crisis and its effects on Turkish economy
  1. Tez No: 285840
  2. Yazar: ADNAN ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2008 yılının son aylarında ABD'de ortaya çıkan ve oradan dünyaya yayılarak birçok ülkeyi olumsuz olarak etkileyen küresel finansal kriz ve Türkiye'ye etkilerinin incelenmesidir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küreselleşme kavramı farklı boyutlarıyla, olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konularak bazı teorisyenlerin küreselleşme ile ilgili görüşlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde ise, kriz ve finansal kriz kavramları tanımlanarak, finansal krizin türleri, finansal krizleri açıklayan modeller, finansal piyasaların etkinliğini azaltan faktörler ve bazı gerçekleşen finansal krizler açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ABD mortgage piyasasında başlayan finansal krizin gelişimi, nedenleri ve sonuçları açıklanmıştır.Son olarak, 2008 krizinin Türkiye ekonomisine etkileri ve küresel kriz dolayısıyla Türkiye'de alınan önlemler analiz açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explain the global financial crisis, arisen in recent months of 2008 in the USA and spilled over the world from there and affected most of the world countries negatively, and its effects on Turkey.This study consists of four chapters. In the first chapter of the study, gobalization concept with different dimensions and positive and negative sides, agreemetnts of some theorists on globalization are explained.In the second chapter, the crisis and financial crisis concept, crisis species, crisis models, factors decreasing the efficiency of financial markets and some global crisis evaluated are explained.In the third chapter, the development, reasons and consequences of the 2008 financial crisis began USA mortgage market are explained.Finally, the effects of the 2008 crisis on Turkey?s economy and economical prevention has been prepared by Turkey are explained.