Türkiye-AB süreci: Dönüm noktaları ve kırılmalar
Turkey-EU process: Turning points and breaks
  1. Tez No: 285839
  2. Yazar: TUNCAY ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye - Avrupa Birliği müzakere süreci diğer yeni üye olmuş ve aday olan ülkelere göre daha farklı ve sorunlu ilerlemektedir. Aralık 2004'teki Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Komisyon'un rapor ve tavsiyesi üzerine, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini karşıladığı belirtilerek, Türkiye ile katılım müzakerelerine 3 Ekim 2005'te başlatılmasına karar verilmiştir.Bu çalışmada Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde Türkiye'nin karşılaştığı sosyo-ekonomik, siyasi ve kültürel sorunlara değinilmiş ve bu süreçte karşılaşılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey - European Union negotiation process has been progressing in a more different and problematic way than the other new members and candidate countries. December 2004 Summit of Heads of State and Government, on the recommendation of the Commission's report indicating that Turkey meets the Copenhagen political criteria, it was decided to start accession negotiations with Turkey on 3 October 2005.In this study, over the process of full membership in the European Union, socio-economic, political and cultural issues that Turkey faced have been addressed and solutions to the problems faced in this process have been revealed.