Çalışanların kurumsal itibarı algılamasında insan kaynakları yöneticilerinin rolü ve bir araştırma
The role of human resources managers on the perception of the corporate reputation of employees and a research about that
- Tez No: 285845
- Danışmanlar: PROF. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda önemi gittikçe artan ve kurumlara sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayan kurumsal itibarın başarılı bir şekilde yönetilmesi için, itibarın oluşumunda büyük payı olan çalışanların memnuniyetini sağlamak ve onları bu sürece katmak gerekmektedir. Bu noktada, kurumsal itibar ve performansın harekete geçiricisi olan insan kaynakları yönetimi bölümü ve yöneticilerine büyük iş düşmektedir. Bu çalışmada insan kaynakları yöneticileri ile çalışanların kurumsal itibara dair algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve insan kaynakları yöneticilerinin yönetim tarzının çalışanların kurumsal itibar algılamaları üzerindeki rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın son bölümünde bir anket çalışması yapılmış; insan kaynakları yöneticilerinin yönetim tarzı ve çalışanların kurumsal itibar algılamaları arasındaki ilişki tanımlanmaya çalışılmıştır. Anket çalışması, son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ?en beğenilen şirketler? listelerinde yer alan ve uluslar arası bir kurum olan IBM'in Türkiye merkezinde yapılmıştır. Toplam 265 çalışandan anket tekniği ile toplanan veriler SPSS for Windows (16.0) programı kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, insan kaynakları yöneticilerinin yönetim tarzı ve çalışanların kurumsal itibar algılamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiş, ana hipotez kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra, çalışanların kurumsal itibar algılarının demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve kıdem) göre farklılık göstermediği bulgulanmıştır. Sonuç olarak, teoride öngörülen kurumsal itibar ile insan kaynakları yöneticileri arasındaki etkileşimin geçerliliği söz konusu araştırma ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
For the purpose of managing the corporate reputation which is gaining considerable importance in recent years and provides sustainable competitive advantage to the organizations, it is necessary to satisfy and please employees who attribute great benefits to the formation of corporate reputation and to include them in this process. At this point, the biggest part of the success is lying within the responsibility of the human resources management department and managers who are the primary initiators of the corporate reputation and performance. In this study, it is aimed to research the relationship between the human resources managers and the perceptions of employees about the corporate reputation and to determine the role of management style of the human resources managers on the perception of the employees about the corporate reputation. Due to the mentioned purpose, a survey was conducted at the last part of the study; the relationship between the management style of the human resources managers and the perceptions of employees about the corporate reputation is intended to be described. The survey was conducted at IBM Turkey which is an international company and appeared to be in ?the most admired companies? lists according the recent years? surveys. Collected data which were gathered from 265 employees in accordance with the survey technique have been analyzed by using SPSS for Windows (16.0) and received results were evaluated. According to the results of the analysis, statistically significant relationship was determined between the management style of the human resource managers and the perceptions of employees about the corporate reputation and the main hypothesis was accepted. In addition, it was found that perceptions of employees about the corporate reputation do not differentiate for demographic characteristics (age, gender, education level and seniority). As a result, the validity of the interaction between the corporate reputation and human resources managers which is claimed in theory was identified and determined with the mentioned research.